فن کویل چیست؟

فناوری و تکنولوژی در زندگی بشر به قدری پیشرفت کرده است که از هرنوع وسیله‌ای انتظار می‌رود تک کاربری نباشد و چندین وظیفه را با یکدیگر انجام دهد. مخصوصا دستگاه‌هایی که در زمینه تولید هوای مطبوع فعالیت می‌کنند. با توجه به افزایش آلودگی هوا در بیرون و همچنین کاهش کیفیت هوا در محیط‌های بسته نیاز به دستگاه‌هایی هست که هم هوای سرد و گرم را به محیط منتقل کنند و هم بتوانند کیفیت آن را افزایش دهند. 

فن کویل چیست؟

‏در صنعت تاسیسات مکانیکی ساختمان در زمینه افزایش کیفیت هوای داخل ساختمان دستگاه‌های متنوعی ارائه شده است. فن کویل‌ها یکی از این نوع دستگاه‌ها هستند که با توجه به کاربردهایشان به طور گسترده مورد استفاده می‌گردند. بنابراین تصمیم گرفتیم توضیحاتی در مورد دستگاه فن کویل و جایگاه آن در تاسیسات مکانیکی ساختمان منتشر کنیم.

فن کویل چیست؟

فن کویل دستگاهی است که همانطور از نامش مشخص است از دو قسمت فن و کویل تشکیل شده است. قسمت فن به عنوان عامل دمنده هوا است و کویل وظیفه تبادل حرارت را بر عهده دارد. یعنی دستگاه فن کویل وظیفه ایجاد یا دمیدن هوای مطبوع به محلی که در آن قرار دارد را عهده‌دار است. فن کویل را می‌توان نقطه پایانی تاسیسات مکانیکی برای انتقال هوا دانست. فن کویل‌ها هم در فصول گرم سال و هم در فصول سرد کاربرد دارند چرا که توانایی تولید هوای گرم و سرد را به طور مجزا دارا هستند.

انواع فن کویل

داشتن اطلاعات کلی از یک محصول نمی‌تواند شما را آماده خرید بهترین نوع آن نماید. چرا که برای طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان شما باید محصولات زیادی را خریداری نمایید. به همین خاطر باید نوع ارتباط این دستگاه‌ها را در نظر داشته باشید. بنابراین برای اینکه راهنمای خرید فن کویل را در اختیار شما قرار دهیم باید در ابتدا انواع آن را بررسی نماییم. فن کویل‌ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به تفکیک، آن‌ها را معرفی می‌نماییم.

فن کویل سقفی توکار

فن کویل سقفی توکار را می‌توان پرکاربردترین دستگاه در ساختمان‌های اداری – مسکونی دانست. این نوع فن کویل‌ها را درون سقف‌های کاذب طبقات قرار می‌دهند که به دلیل سادگی آن‌ها و صدای کم تقاضای زیادی در پی داشته‌اند. همچنین قیمت این محصول بسیار مناسب است. ویژگی مهم دیگر آن نیز می‌تواند محل نصب آن و دریچه خروجی باشد که کاملا با نظر و سلیقه مشتری صورت می‌گیرد.

فن کویل کانالی

علت نام گذاری این دستگاه‌ها به نام کانالی به دلیل نوع کاربرد آنان است. فن کویل کانالی در ساختمان‌هایی استفاده می‌گردد که امکان کانال‌کشی در بین مناطق مختلف ساختمان وجود دارد. البته محل قرارگیری این فن کویل‌ها مانند نمونه‌های سقفی، درون سقف است. اما بیشتر در تاسیسات مکانیکی ساختمان‌هایی استفاده می گردد که فاصله سقف تا کف هرطبقه زیاد باشد یا در لابی‌ها و راهروهای بزرگ. به دلیل حجم بالای هوای انتقالی از طریق این فن کویل معمولا دستگاه دارای سروصدای بیشتری هستند. این دستگاه‌ها معمولا از ظرفیت 800 تا 2200 CFM تولید می‌شوند. معمولا تمام نمونه‌ها دارای دفترچه راهنمای خرید فن کویل و استفاده از آن می‌باشند.

فن کویل زمینی

دسته سوم فن کویل‌ها نمونه‌های زمینی آن‌ها هستند. این نوع از فن کویل‌ها معمولا در تاسیسات مکانیکی ساختمان‌های آموزشی یا بیمارستان‌ها استفاده می‌گردند. ساختار این نوع فن کویل بدین صورت است که از قسمت پایین دستگاه معمولا مکش هوا صورت می‌گیرد و خروجی از سمت بالای آن انجام می‌گیرد. اگر در محیط‌هایی امکان قرار دادن فن کویل در سقف وجود ندارد بهترین راه‌حل استفاده از نمونه زمینی آن است. این دستگاه‌ها معمولا در ظرفیت‌های 200 تا 1000 CFM تولید می‌شوند.