سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه هوا

امروزه تکنولوژی‌های سیستم‌ گرمایشی، سرمایشی و  تهویه هوا بسیار پیشرفت کرده و در جهت تامین راحتی و آسایش هرچه بیشتر در محیط‌های داخلی ساختمان‌ها پیش می‌رود و هدف آن فراهم کردن محیطی مطبوع از نظر سرمایشی و گرمایشی برای ساختمان‌هاست.

سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و تهویه هوا

طراحی سیستم‌ گرمایشی و سرمایشی و تهویه هوا یکی از فعالیت‌های مهم در تاسیسات مکانیکی ساختمان است که با توجه به قواعد و فرمول‌های ترمودینامیک و مکانیک سیالات انجام می‌شود و از آن در تاسیسات مکانیکی همه ساختمان ها از جمله ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، هتل‌ها، بیمارستان‌ها و آسمان خراش ها استفاده می شود و شرایط امنیتی و سلامتی ساختمان را با تنظیم دما و رطوبت، مهیا می‌کند.

تهویه به معنای تغییر و گردش هوا در ساختمان برای کنترل دما یا از بین بردن رطوبت، بو، دود، گرما، گرد و غبار، باکتری یا کربن دی اکسید موجود در هوا و تامین اکسیژن و هوای تازه است. تهویه نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های در تاسیسات مکانیکی ساختمان هاست که هوای مطبوع را در فضای داخلی ساختمان ایجاد کرده و نگه می‌دارد و بدین ترتیب هوای مطبوع همیشه در ساختمان در جریان است و راکد نخواهد بود.

سیستم گرمایشی شامل ابزار و تجهیزاتی است که گرما و حرارت مطبوع را برای ساختمان‌ها ایجاد می‌کند. گرمایش در تاسیسات مکانیکی ساختمان به وسیله یک سیستم گرمایشی مرکزی انجام می‌شود. سیستم گرمایشی مرکزی شامل دیگ بخار، کوره و پمپ گرمایی برای گرم کردن آب، بخار یا هوا است که در اتاق تاسیسات ساختمان قرار می‌گیرند. گرما و حرارت ساختمان می‌تواند با رسانش گرمایی، پرتو و یا همرفت هم ایجاد شود.

سیستم سرمایشی بخش مهم دیگری در تاسیسات مکانیکی ساختمان است که معمولا در تاسیسات ساختمان از چیلرهای جذبی یا ضربه ای به عنوان منبع سرمایش استفاده می کنند که در این چیلرها از ماده ای به نام مبرد استفاده می شود و با بخار شدن آن سرما تولید می شود. میزان سرمای ایجاد شده به سرعت تبخیر ماده مبرد ربط دارد. در آخر هوای خنک توسط یک منفذ به داخل ساختمان کشیده می‌شود.