طراحی تاسیسات استخرها و مجموعه‌های آبی

هر ساله با شروع فصل گرما میزان استفاده از مجموعه‌های آبی و استخرها تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند و بسیاری از افراد برای استفاده از خدمات این مجموعه‌ها به آن‌ها مراجعه می‌کنند. طبیعتا هر مقداری که کیفیت امکانات استخر بالاتر باشد مراجعه‌کنندگان بیشتری خواهند داشت. 

طراحی تاسیسات استخرها و مجموعه‌های آبی

یکی از عوامل افزایش کیفیت استخرها استفاده از روش‌های نوین طراحی تاسیسات مکانیکی است. عاملی که اگرچه از چشم افراد و مشتریان در استخرها پنهان است اما از تاثیرگذارترین فاکتورهای موفقیت یک استخر و مجموعه آبی است.

طراحی تاسیسات مکانیکی استخرهای قدیمی بسیار ساده بود و تنها شامل لوله کشی‌های آب ورودی به استخر، لوله‌های تخلیه و فاضلاب‌ها بودند. اما استخرها و مجموعه‌های آبی پیشرفته امروزی دارای طراحی و فناوری مدرنی هستند و فاکتورهایی مانند تنظیم دمای آب، رعایت مسائل بهداشتی و ویژگی تصفیه مداوم برای جلوگیری از هدر رفت آب را مد نظر قرار می‌دهند.

همان طور که می‌دانید استخرها به دو دسته سرپوشیده و سرباز تقسیم می‌گردند و سیستم طراحی تاسیسات مکانیکی و نحوه تجهیزات به کار برده شده برای آن‌ها نیز تا حدودی متفاوت است. در استخرها و پارک‌های آبی سرباز تنظیم دمای آب و نحوه تصفیه آن از مهم‌ترین ارکان تاسیسات مکانیکی هستند اما در استخرهای سرپوشیده علاوه بر دو عامل ذکر شده سرمایش و گرمایش محیط و تهویه فضا هم باید توسط سیستمی مناسب مدیریت گردد.

تاسیسات مکانیکی موتورخانه استخر

مهمترین قسمت از طراحی تاسیسات مکانیکی هر مجموعه آبی، ساخت قسمت موتورخانه آن است. در واقع قلب هر استخری درون موتورخانه آن قرار می‌گیرد. هر چقدر کیفیت طراحی و ساخت این واحد با حساسیت بالاتری انجام گیرد باعث افزایش کیفیت قسمت‌های مختلف سالن آبی و رضایت استفاده‌کنندگان آن می‌گردد. معمولا برای طراحی موتورخانه هر مجموعه آبی سه واحد مجزا در نظر گرفته می‌شود که در ادامه مطلب آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱- واحد گرمایش:

اولین واحد هر موتورخانه واحد گرمایش آن است. واحد گرمایش وظیفه تنظیم دمای آب را برای قسمت‌های مختلف استخر مانند سالن شنا، جکوزی، آب سرد و گرم متناسب با دمای استاندارد بدن انسان دارد. این واحد دارای تجهیزات زیر است:

  • دیگ آب گرم
  • دیگ بخار
  • مبدل حرارتی
  • منبع کویل دار

۲- واحد تصفیه آب:

دومین واحد موتورخانه استخرها واحد تصفیه آب است. تصفیه و پاکسازی آب، از بین بردن سختی آب، افزودن کلر و دور کردن هر نوع آلودگی از آب و استانداردسازی آن از وظایف این واحد است. در طراحی تاسیسات مکانیکی این واحد، تجهیزات زیر در نظر گرفته می شود.

  • سختی گیر
  • فیلتر شنی
  • موگیر

۳- واحد پمپاژ:

واحد پمپاژ سومین بخش در ساخت موتورخانه استخر می باشد. از وظایف این واحد می‌توان به مواردی همچون مسئولیت انتقال مداوم آب به درون بخش‌های مختلف یک مجموعه آبی به صورت رفت و برگشت اشاره کرد. تجهیزاتی که برای این واحد در نظر گرفته می‌شود عبارتند از:

  • شیرآلات و اتصالات
  • لوله‌های انتقال
  • پمپ‌ها