تاسیسات فاضلاب در ساختمان‌ها

آب‌های آلوده و مواد زائدی که ناشی از فعالیت‌های انسانی است و باید دفع شوند، فاضلاب گفته می‌شوند. بیشتر حجم فاضلاب‌ها را آب تشکیل می‌دهد و بقیه آن متشکل از مواد آلی، مواد معدنی و موجودات ذره بینی مثل میکروب‌ها، باکتری‌ها و .... هستند. فاضلاب‌ها دارای حرارت، رنگ و بوی بد، گازهای محلول در آب و اسیدی هستند

تاسیسات فاضلاب در ساختمان‌ها

فاضلاب‌های خانگی فاضلاب‌هایی است که بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، ماشین‌‌های ظرفشویی، لباسشویی و ... به وجود می‌آید. این فاضلاب ها دارای مقادیر زیادی آلودگی و میکروب هستند که با ورود به دریاها و سایر منابع آبی، بسیار خطرناک بوده و بنابراین نیاز به سیستمی برای جمع آوری آن‌ها هست. این فاضلاب‌ها اگر کنترل و جمع آوری نشود منابع زیرزمینی را نیز آلوده کرده و حیات آبزیان را به خطر می‌اندازد.

جمع آوری فاضلاب منازل یکی از فعالیت‌های مهمی است که باید در تاسیسات مکانیکی ساختمانها با سیستمی دقیق، انجام گیرد. برای جمع آوری فاضلاب‌ها نیازمند یک سیستم لوله کشی هستیم که باید طول لوله‌ها، ضخامت و شیب آن‌ها متناسب با تاسیسات دیگر ساختمان انتخاب شود تا هم بوی نامطبوع در ساختمان متساعد نشود و هم احتمال گرفتگی لوله‌ها به صفر برسد.

اجزایی که در تاسیسات مکانیکی یک ساختمان برای سیستم لوله کشی فاضلاب، مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل سیفون، لوله‌های افقی و عمودی و لوله هواکش می‌شوند.

سیفون وسیله‌ای است که آب را دررون خود نگه می‌دارد تا بو و گاز ناشی از فاضلاب در فضای ساختمان پخش نشود و حد فاصل بین وسیله بهداشتی و سیستم لوله کشی نصب می‌شود.

لوله هواکش هم برای انتقال بو و گازهای نامطبوع فاضلاب به خارج از ساختمان، باید در تاسیسات مکانیکی ساختمان حتما به کار گرفته شود.

در تاسیسات مکانیکی ساختمان‌ها، سیستم جمع آوری فاضلاب‌های خانگی به دو صورت پیاده سازی می‌شود: انفرادی و یا مداری. در نوع انفرادی، برای هریک از وسایل بهداشتی هواکشی انفرادی تعبیه می‌شود ولی در هواکش مداری برای هر لوله افقی یک هواکش در نظر گرفته می‌شود.

تجهیزات مورد نیاز برای سیستم جمع آوری فاضلاب در تاسیسات مکانیکی ساختمان: وسایل بهداشتی، سیفون، لوله و اتصالات.

وسایل بهداشتی شامل سینک، کاسه توالت، روشویی و .... آنچه در انتخاب آن‌ها مهم است جنس و قابلیت شستشوی آن‌ها است. جنس آن ها می‌تواند از استیل، سرامیک، چینی لعاب دار و ... باشد به طوری که آب از آن‌ها نفوذ نکند.

سیفون نیز همانطور که گفتیم به خاطر اینکه گازهای جمع شده در فاضلاب به دلیل مضر بودن و بوی ناخوشایند، به بیرون نشت نکنند از ملزومات سیستم جمع آوری فاضلاب در تاسیسات مکانیکی یک ساختمان است.

لوله‌های مورد استفاده می‌تواند از جنس چدن، فولاد ضد زنگ، پی وی سی و سیمان آزبستی باشد که از مقاومت بالایی برخوردارند و همچینین برای تغییر مسیر لوله ها، محکم کردن آن‌ها و حفظ ایمنی باید از اتصالات مناسب استفاده کرد.