سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف از قدیمی‌ترین سیستم‌های گرمایشی در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها بوده است که علاوه بر این که گرما را به طور یکنواخت در همه جای ساختمان پخش می‌کند، باعث کاهش اتلاف انرژی و جلوگیری از هدر رفتن گرمای غیر قابل استفاده می‌شود. امروزه در کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده از سیستم گرمایش از کف در تاسیسات مکانیکی ساختمان بسیار متداول است.

سیستم گرمایش از کف

در تاسیسات مکانیکی ساختمان سه نوع روش گرمایش از کف وجود دارد:

  • گرمایش با هوای گرم، که این روش به دلیل اینکه هوا نمی‌تواند گرمای زیادی را در خود نگه دارد، روش خوبی نیست.
  • روش بعد گرمایش به وسیله جریان الکتریکی است، که این روش هم به دلیل گران بودن انرژی الکتریکی به صرفه نمی‌باشد.
  • روشی که در اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان بسیار متداول است و امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم گرمایش از کف با آب گرم است. در این نوع از سیستم گرمایشی، آب با حرارت پایین‌تر از آنچه در رادیاتورها و فن‌کوئل‌ها وجود دارد، در لوله‌هایی که در سرتاسر کف ساختمان تعبیه می‌شود، جریان می‌یابد و بدین ترتیب گرما را به روش تشعشع به محیط می‌دهد؛ همانطور که خورشید از خودش گرما پخش و ما را گرم می‌کند. این حرارتِ پایین‌ نسبت به سایر انواع سیستم‌های گرمایشی در تاسیسات ساختمان، سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

در تاسیسات مکانیکی ساختمان، سیستم‌های گرمایش از کف گرمای خود را می‌تواند از منابع مختلفی همچون پکیج، موتورخانه با 2 دیگ کوچک و یا یک دیگ و مبدل حرارتی تامین کند. سیستم گرمایش از کف توسط شیرآلاتی که داخل ساختمان نصب می شود هم به صورت مکانیکی و هم اتوماتیک قابل کنترل و تنظیم است.     

مزایای سیستم گرمایش از کف در تاسیسات ساختمان

  • در سایر سیستم‌های گرمایشی تاسیسات مکانیکی، هوای گرم به دلیل کاهش چگالی و سبک شدن، به سمت سقف می‌رود که باعث اتلاف انرژی می‌شود، اما در سیستم گرمایش از کف ابتدا قسمت پایین ساختمان که مورد نیاز ما می‌باشد، گرم شده و بدین ترتیب انرژی کمتری برای گرمایش ساختمان استفاده می‌شود.
  • به علت پایین بودن دمای آب در سیستم گرمایش از کف، در مصرف انرژی تا 30 % صرفه‌جویی می‌شود.
  • این نوع از سیتم گرمایشی آسایش و راحتی بیشتری را تامین می‌کند، چراکه در فضای داخل ساختمان هیچ‌گونه هوای گرمی را استنشاق نمی‌کنید، پاها که دورترین نقطه به قلب هستند در فصل سرد، همواره گرم می‌مانند، هوای اتاق مرطوب و مطبوع نگه داشته می‌شود و...

این نوع از سیستم گرمایشی که در تاسیسات مکانیکی ساختمان به کار می‌رود،  از کثیف و سیاه شدن داخل منزل جلوگیری کرده و هیچ آلودگی ندارد.