مشاوره و طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان

شرکت اسکوجم تمام آنچه را که در تاسیسات مکانیکی ساختمان نیاز دارید برای شما انجام خواهد داد.


طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان و اجرای آن برای مجموعه‌های مختلف، متفاوت است و بسته به ویژگی‌ها و کاربرد آن‌ها مثلا مسکونی یا صنعتی بودن، نیازمند مطالعاتی دقیق و حساب شده است. شاید اولین مرحله برای طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان، انتخاب مکانی به عنوان محل تغذیه شبکه یا همان موتورخانه است که نیازمند فضایی مناسب با ابعادی مطلوب و ویژگی‌هایی کاربردی است.

تخمین بار برودتی و حرارتی مجموعه برای انتخاب دستگاه مورد نیاز، از اهمیت بالایی برخودار است، زیرا در صورتی که دستگاه‌ها ناتوان از تامین نیاز مجموعه باشند، هزینه‌ها و دوباره‌کاری‌های عظیمی به مجموعه تحمیل می‌کنند. این کار در گذشته توسط افراد متخصص و با بررسی‌های میدانی صورت می‌گرفت اما امروزه از طریق نرم افزارهای مخصوص، این عمل با سرعت و دقت بالایی صورت می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های مهمی که امروزه در طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان ها اهمیت دارد، میزان صرفه جویی انرژی است، اگر طراح مسائلی مانند شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه و دیگر مسائل را مد نظر خود قرار دهد و در طرح خود اعمال کند می‌تواند از این طریق صرفه‌جویی بسیاری در مجموعه ایجاد کند که سبب کاهش هزینه‌های جاری آن می‌گردد. همچنین به دلیل کاهش بار و فشار به شبکه، عمر آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

توجه به نوع مصالح به کار رفته در ساخت بدنه مجموعه باعث می‌شود تا در نوع شبکه، اتصالات و حتی جنس لوله‌های مورد استفاده در کل تاسیسات ساختمان، بازنگری‌هایی صورت گیرد، برای مثال در بسیاری از صنایع که با مواد شیمیایی و اسیدی در ارتباط هستند در صورت عدم حفاظت از شبکه باعث به‌وجود آمدن پوسیدگی‌هایی در نقاط مختلف آن و آسیب شدید و تحمیل هزینه سنگین به کارفرما می‌شود و یا در ساختمان‌هایی با دیوارها و عایق‌هایی قدیمی به دلیل از بین رفتن مقادیر بسیار انرژی، لازم است تا در بازسازی عایق‌های اطراف شبکه تمهیداتی در نظر گرفت.

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان به دلیل نیاز بسیار به دقت و ظرافت، نیازمند افرادی با تجربه و ترجیحا بومی است زیرا لازم است با تمامی شرایط منطقه کاری آشنا باشند تا ویژگی‌های شبکه به صورتی طرح ریزی شود که بهترین بازده با کم‌ترین هزینه را در برداشته باشد. این مجموعه‌ها به دلیل گستردگی بسیار، مستعد هدر رفت انرژی هستند که پیشنهاد می‌شود در کنار طراحی دقیق، از سیستم‌های هشداردهنده هوشمند جهت کاهش این هدر رفت‌ها استفاده شود.

تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی معمولا با مشکلات و فرسودگی‌های بیشتری درگیر هستند زیرا معمولا مواد در داخل شبکه کم و با سرعت آهسته‌تری حرکت می‌کنند و رسوب و ته‌نشینی بسیاری در بر دارد که نیاز است به صورت دوره‌ای و مرتب مورد بازدید و سرویس افراد متخصص قرار گیرد.

 

تاسیسات مکانیکی ساختمان

امروزه همه ساختمان‌ها از خدمات طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان بهره می‌برند. تاسیسات مکانیکی ساختمان عبارت است از لوله کشی، سیستم های گرمایشی، تهویه مطبوع و آسانسور.

مکانیزه شدن ساختمان‌ها در اوایل قرن بیستم باعث به وجود آمدن تنظیمات گستره‌ای در زمینه تاسیسات مکانیکی ساختمان شد. همچنین پیشرفت روز افزون در این زمینه و به وجود آمدن تجهیزات جدید، باعث ایجاد بستر مناسب برای تیم‌های طراحی و مهندسین برق به جهت طراحی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و تهویه مطبوع، شده است، به طوری که سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی به طور چشمگیری دچار تغییر شده‌اند.

ساختمان‌های مدرن با افزایش بسیار زیاد گرمای خود، سیستم گرمایش مرکزی را به بیش از یک مکمل تبدیل می‌کنند. حذف حرارت اضافی به خصوص در مناطقی با آب و هوای گرم، مسئله‌ای بسیار ضروری است. در این گونه ساختمان‌ها سقف بالابرها توسط برج‌های خنک کننده و پنت هاوس مکانیکی اشغال می‌شود و کف محیط اغلب به مهار فشرده، کمپرسور، چیلرهای آب، دیگ‌های بخار، پمپ و ژنراتور‌ها اختصاص دارد.

تاسیسات مکانیکی در واقع مجموعه‌ای از ساختارهاست که در ساختمان‌ها به جهت ارتقاء کیفیت زندگی و افزایش آسایش و راحتی به کار گرفته می‌شوند. صنعت تاسیسات در یک ساختمان نقش بسیار مهمی در افزایش بقا و طول عمر آن ساختمان دارد. تاسیسات مکانیکی به انواع تاسیسات صنعتی، ساختمانی، ورزشی، درمانی و ... تقسیم می‌شوند، مهندسین مشاور که وظیفه طراحی تاسیسات مکانیکی را به عهده دارند، همواره نکاتی را بررسی می‌کنند تا قادر به ساخت و ارائه سازه‌های قابل سکونت باشند، نکاتی از قبیل:

 • آسایش و راحتی
 • عملکرد بالا
 • امنیت و اطمینان
 • استحکام
 • دوام و طول عمر بالا
 • مطابقت با تکنولوژی پیشرفته
 • هزینه‌های پایین برای سرمایه گذاری اولیه
 • سهولت نصب
 • سهولت استفاده و نگهداری
 • قابل توسعه
 • ذخیره انرژی
 • حساسیت محیطی
 • تحویل و نصب آسان

تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل بخش‌های زیر می‌شود:

Mechanical installations of the building

لوله کشی در تاسیسات مکانیکی ساختمان

طراحی لوله کشی قسمتی از طراحی تاسیسات مکانیکی یک ساختمان است که نمایش بصری و اطلاعات مربوط به یک سیستم لوله کشی را فراهم کرده و به لوله کش یا دیگر کارگران که از آن‌ها برای کمک به نصب سیستم لوله کشی استفاده می‌کنند، انتقال می‌دهد. یک طراحی لوله کشی برای نشان دادن محل نصب وسایل، لوله کشی، دریچه‌ها و غیره، استفاده می‌شود و نشان می‌دهد که چگونه آب شیرین به داخل ساختمان و سیستم فاضلاب منتقل می‌شود. برای نشان دادن تامین آب گرم و سرد جداگانه، لوله‌ها معمولا به رنگ قرمز و آبی رنگ هستند. لوله‌های زهکشی باید با درجه (شیب) نشان داده شوند.

 

 سیستم گرمایشی در تاسیسات مکانیکی ساختمان

هدف از طراحی سیستم های گرمایشی، فرآیند و سیستم افزایش دما در یک فضای محصور، تضمین آسایش ساکنین می‌باشد. با تنظیم دمای محیط، گرما نیز به حفظ سیستم‌های ساختاری، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی ساختمان کمک می‌کند.

استفاده از آتش یکی از اولین روش‌های تامین گرمایش داخلی بود. چنین منبعی همراه با روش‌های مرتبط مانند شومینه، کوره‌های ریخته‌گری و بخاری‌های فضای مدرن که به‌وسیله گاز یا برق کار می‌کنند، به عنوان گرمایش مستقیم شناخته می‌شود، زیرا تبدیل انرژی به گرما در محل گرمایش صورت می‌گیرد. شایع‌ترین شکل سیستم گرمایش در عصر مدرن به عنوان سیستم گرمایش مرکزی یا غیر مستقیم شناخته می‌شود که در آن انرژی در یک منبع خارجی یا داخلی به حرارت تبدیل می‌شود. گرمای حاصله به وسیله یک محیط مایع مانند هوا، آب یا بخار به محل منتقل می‌شود.

اجزای اصلی یک سیستم گرمایش مرکزی در طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان یک دستگاه است که در آن سوخت برای تولید گرما درون یک محفظه در لوله‌ها یا کانال‌ها برای انتقال گرما به فضاهای مورد نظر گرم می‌شود و یک دستگاه انتشاردهنده در این فضاها برای آزاد کردن گرما توسط کنتاکت یا تابش یا هر دو، توزیع هوای فشاری را توسط سیستم کانال‌ها و فن‌هایی که اختلاف فشار را ایجاد می‌کنند به فضا متصل می‌کند. گرمایش تابشی، در مقابل، شامل انتقال مستقیم گرما از یک تابش دهنده به دیوار، سقف یا کف فضای محصور مستقل از دمای هوا بین آن‌هاست، گرمای خروجی یک چرخه حرارتی و یک درجه حرارت یکنواخت گرما را درون فضا ایجاد می‌کند.

 

 سیستم تهویه مطبوع در تاسیسات مکانیکی ساختمان

مهم است بدانیم که انواع مختلفی از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در تاسیسات مکانیکی ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری وجود دارد که تاثیری کلی بر سطح راحتی و آسایش در هر یک از فضاهای داخل ساختمان می‌گذارد. به طور مشابه، محل قرارگیری سیستم‌های کنترل مانند ترموستات‌ها و سایر متغیرها مانند قرار گرفتن در معرض (شمال، جنوب، شرق، غرب) اتاق، منابع گرمای داخلی اتاق، همه عواملي هستند كه بر كيفيت گرمایش و سرمایش فضاي كلي تأثير مي‌گذارند.

هدف از طراحی سیستم تهویه مطبوع، کنترل دما، رطوبت، خلوص و حرکت هوا در یک فضای محصور، مستقل از شرایط بیرونی است. در یک سیستم تهویه هوای ساده، مبرد از طریق مجموعه‌ای از کوئل‌های تبخیری جریان می‌یابد که در آن هوا در داخل اتاق منتقل می‌شود. مبرد منبسط می‌شود و در این فرآیند گرمای موجود در هوا را جذب می‌کند. هنگامی که هوای خنک به نقطه اشباع خود می‌رسد، محتوای رطوبت آن بر روی پره‌هایی که روی سیم پیچ قرار می‌گیرند، محدود می‌شود. سپس آب پره‌ها تخلیه شده و در نتیجه هوای خنک و رطوبت با استفاده از یک دمنده به داخل اتاق باز می‌گردد. در عین حال، مبرد تبخیر شده به یک کمپرسور می‌رود که در آن تحت فشار قرار گرفته و از طریق کوئل‌های کندانسور، که در تماس با هوای بیرونی هستند، دوباره تبدیل به شکل مایع می‌شود و گرما را جذب می‌کند. این هوای گرم به خارج منتقل می‌شود و مایع به حلقه‌های تبخیر کننده برای ادامه فرایند خنک کننده دوباره گردش می‌کند.

در برخی از واحدهای دو مجموعه، کوئل‌ها می‌توانند توابع را معکوس کنند به طوری که در زمستان، کوئل‌های داخلی، مبرد را خنک نگه می‌دارند و به جای خنک شدن اتاق، حرارت می‌دهند. چنین واحدی به عنوان یک پمپ گرما شناخته می‌شود. دمای هوا و اثرات تابش خورشیدی، رطوبت نسبی و جابجایی، بر طراحی یک سیستم گرمایشی تاثیر می‌گذارد. در یک فضای کاری که در آن فعالیت شدید است، بدن انسان گرمای بیشتری تولید می‌کند. در نتیجه درجه حرارت هوای محیط کاهش می‌یابد تا حرارت بدن اضافی را از بین ببرد. محدودیت دمای بالای ۲۴ درجه سانتیگراد (۷۵ درجه فارنهایت) مناسب برای کارگران مجهز و اتاق نشیمن داخلی است، در حالی که دمای پایین‌تر از ۱۳ درجه سانتیگراد (۵۵ درجه فارنهایت) مناسب برای افرادی است که کار دستی سنگین انجام می‌دهند.

گاز طبیعی و نفت، سوخت اصلی برای تولید حرارت در دیگ‌های بخار و کوره است. آن‌ها به جز تمیز کردن گاه به گاه نیازی به بررسی ندارند، همچنین آن‌ها با مشعل‌های کاملا اتوماتیک کار می‌کنند که ممکن است به وسیله ترموستات‌ها کنترل شوند.

برخلاف پیشینیان، امروزه استفاده از ذغال و ذغال سنگ، هیچ محصول خاکستر باقی مانده برای دفع پس از استفاده از آن به‌وجود نمی‌آورد. از طرفی استفاده از گاز طبیعی نیز، نیاز به هیچ ذخیره‌ایی ندارد، در حالی که نفت به مخازن ذخیره‌سازی منتقل می‌شود که ممکن است در فاصله‌ای از تجهیزات گرمایشی واقع شوند. رشد سیستم‌های گرمایشی گاز طبیعی با افزایش دسترسی به گاز از شبکه‌های خطوط لوله زیرزمینی و قابلیت اطمینان انتقال و تحویل و بهداشت مربوطه به احتراق گاز ارتباط نزدیک دارد.

 

 تاسیسات آسانسور

آسانسور‌ها یکی از تجهیزات اصلی در تاسیسات مکانیکی ساختمان هستند که توسط شرکت‌های متخصص طراحی و ارائه می‌شود. آسانسور، که به آن بالابر نیز گفته می‌شود، اتاقکی است که در یک جهت عمودی برای حمل مسافر و یا حمل و نقل بین طبقات یک ساختمان جابجا می‌شود. بیشتر آسانسورهای مدرن توسط موتورهای الکتریکی، با کمک یک وزنه برقی، از طریق یک سیستم کابل و قطب حرکت می‌کنند. با گسترش ساخت و ظهور ساختمان‌های بلند، آسانسور نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد جغرافیای شهری مشخص در بسیاری از شهرهای مدرن دارد و نقش مهمی در توسعه شهر‌ها ایفا می‌کند.

با رفع مشکلات ایمنی، سرعت و ارتفاع، توجه طراحان تاسیسات به افزایش سطح کیفیت و راحتی و جنبه اقتصادی متمرکز شد. آسانسورهای مدرن برای مقاصد مختلف ساخته می‌شوند که علاوه بر فرایند حمل و نقل عمومی و جابجایی افراد، از آن‌ها در کشتی‌ها، سدها و ساختارهای تخصصی مانند پرتاب موشک استفاده می‌شود. آسانسورهای بالابر و آسانسورهای حمل و نقل سریع در عملیات ساخت و ساز در ارتفاع بالا نیز کار می‌کنند. تقریبا همه آن‌ها با استفاده از کابل، چرخ دنده و وزنه تعادل، توسط یک مکانیسم پیچ و تاب (که هنوز در بسیاری از آسانسورهای کم ارتفاع استفاده می‌شود) و یا با یک ترکیب الکتریکی هیدرولیکی، به صورت الکتریکی حرکت می‌کنند. کابل‌های چندگانه (سه یا بیشتر) هر دو سطح کشش با چرخ دنده و فاکتور ایمنی را افزایش می‌دهد؛ خرابی کابل از جمله موارد نادری است که می تواند رخ دهد.

 سیستم اطفاء حریق در تاسیسات مکانیکی ساختمان

 سیستم اطفاء حریق در تاسیسات مکانیکی ساختمان

بیشتر سیستم‌های تشخیص آتش و سیستم‌های هشدار در همان اصول پایه عمل می‌کنند. اگر آتش تشخیص داده شود، یک زنگ هشدار به وجود می‌آید که به مدیران ساختمان و ساکنان هشدار می‌دهد که ممکن است آتش وجود داشته باشد و ممکن است لازم باشد تخلیه‌ی ساختمان صورت گیرد. بعضی از سیستم‌ها شامل تجهیزات سیگنالینگ از راه دور می‌شوند که می‌تواند آتش‌نشانی یا مرکز نظارت از راه دور را از حادثه مطلع سازند. آتش می‌تواند توسط آشکارسازهای گرما، آشکارسازهای شعله، آشکارسازهای دود، آشکارسازهای مونوکسید کربن و آشکارسازهای چند سنسور و یا زنگ،در نقاط تماس دستی ایجاد شود. هشدارها ممکن است شامل زنگ، آژیر، بوق، چراغ یا ترکیبی از اینها باشند. دو منبع تغذیه مورد نیاز است، به طور کلی وجود یک منبع تغذیه و یک باتری ۲۴ ساعته برای سیستم‌های هشدار ضروری است.

 

تاسیسات استخر

امروزه در سراسر دنیا تفریحات آبی در مجموعه‌ها و پارک‌ها به شدت گسترش یافته و همچنین استفاده از استخر‌ها، سونا و جکوزی به هدف تفریح، افراد زیادی را به دنبال استفاده از این امکانات کشانده است. استخر‌های قدیمی از ساختار و تاسیسات مکانیکی ساده‌ای که شامل لوله کشی آب سرد و گرم، فاضلاب و لوله‌های تخلیه شونده می‌شد، طراحی و ساخته می‌شدند، اما امروزه با گسترش روز افزون تكنولوژي تاسيساتی و فنی در ساخت و اجراي استخرهای آبی، تاسیسات و تجهیزات منحصر به فردی عرضه می‌شوند. در حالیکه طراحی و اجرای تاسیسات استخر با توجه به گسترش امکانات از تنوع بالایی برخوردار اند اما با این حال معمولا ساخت استخر‌ها به سیستم‌های لوله‌کشی و فیلترینگ مشابه متکی است. ساختار تاسیسات مکانیکی استخر به شش بخش اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • مدار گردش آب Circulation
 • آبنما و فواره Water features
 • هیترها Heaters
 • سیستم های اتوماتیک مواد شیمیایی Automated chemical systems
 • روشنایی Lighting
 • سیستم کنترل Control system

گروه تاسیسات مکانیکی اسکوجم با بهره‌گیری از مهندسان و کارشناسان مجرب در زمینه تاسیسات مکانیکی ساختمان بهترین‌ها را انجام می‌دهد. اگر شما برای طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان خود به دنبال گروهی حرفه‌ای هستید، شرکت اسکوجم با ایجاد دپارتمان طراحی برق و مکانیک مجزا و بهره‌گیری از مهندسین مجرب و آتلیه مجهز در هر بخش، آماده همکاری با شماست.

اسکوجم سالیانه تعداد زیادی نقشه برای تاسیسات مکانیکی ساختمان ها، تولید و در اختیار کارفرمایان محترم قرار می‌دهد.

کادر مجرب شرکت اسکوجم با استفاده از پیشرفته‌ترین و هوشمندترین متدهای روز دنیا، اقتصادی‌ترین نقشه را برای تاسیسات مکانیکی ساختمان شما طراحی می‌کند و با داشتن سابقه‌ای طولانی در زمینه پیاده‌سازی سیستم‌های مکانیکی بهترین است.