سیم کشی ساختمان شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

سیم کشی کانال در ساختمان‎‌ها بخشی از تاسیسات الکتریکی ساختمان است که با استفاده از لوله‌‎های فولادی یا پی وی سی انجام می‎‌شود و دربرگیرنده کابل‌‎های تلفن، طناب‌های انعطاف‌پذیر، جعبه‌‎های اتصال، کلیدهای روشنایی، پریز، سوئیچ‎‌های کنترل و واحدهای خار است. سیم کشی عمدتاً در دو نوع یافت می‌‎شود: یک، نصب کانال سطحی یا باز و دو، نصب کانال از نوع توکار یا مخفی. رعایت مقررات IEE الزامی است.

سیم کشی ساختمان شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

روش‌های نصب و سیم کشی لوله

 

سیستم سیم کشی به عنوان جزئی از تاسیسات الکتریکی ساختمان با استفاده از لوله‌های فولادی یا پی وی سی انجام می‌‎شود که حفاظت مکانیکی خوبی برای هادی‌‎های داخل لوله‌‎ها ایجاد می‌‎کند. همچنین درجه بالایی از محافظت در برابر خطرات آتش ‎سوزی را به هادی‌‌های خود می‌دهد.

لوله‌های مجرا به وسیله زین یا قلاب بر روی سطح دیوارها یا سقف‌ها نصب می‌شوند یا در داخل دیوار یا سقف یا کف پنهان می‌شوند.

سیم کشی ساختمان‎‌های مدرن از کانال پی وی سی یا لوله GI در مقاومت مکانیکی مختلف، بسته به نیاز سایت و مشخصات پروژه استفاده می‌‎کند. این کانال عمدتاً در دو نوع یافت می‎شود:

۱- نصب کانال سطحی یا باز 

۲- نصب کانال از نوع توکار یا مخفی.

 

لوله‌‌ها و اتصالات فولادی

 

لوله‌ها و اتصالات فولادی از فولاد سنگین/ متوسط/ سبک ساخته شده‌‎اند.

 

لوله فولادی سخت گالوانیزه

 

با توجه به حجم پیچیدگی در تأسیسات الکتریکی ساختمان، سیستم سیم کشی در کنار سایر سیستم‌های دیگر، نیازمند اعمال مقدمات لازم برای ایمنی ساکنین در بلندمدت است.

لوله فولادی سخت گالوانیزه در سیم کشی به عنوان ایمن‌‎ترین شکل محل عبور سیم برق شناخته می‎‌شود. مهم است که مجرای فولادی، بعلاوه باید EMI (تداخل الکترومغناطیسی ناشی از انتشار میدان) را کاهش دهد و هرگونه اثر RFI خارجی (تداخل فرکانس رادیویی) را به حداقل برساند.

 

سیم و کابل  در سیم کشی

سیم‌‎ها: همه سیم‌‏ها در سیم‎ کشی باید عایق پی وی سی تک هسته‌ای و هادی مسی رشته‎‌ای مطابق با BS 6004 داشته باشند. سیم‌ها باید به صورت زیر رنگ شوند:

         فاز A از 1: رنگ قرمز سیم

         فاز B از 2: رنگ زرد سیم

         فاز C از 3: رنگ آبی سیم

         خنثی: مشکی

         زمین: زرد سبز یا سبز (فقط یک رنگ برای نصب کامل استفاده می‌‎شود).

اندازه سیم‌ها باید مطابق نقشه‌ها باشد.

 

کابل‌های تلفن

 

کابل تلفن مورد استفاده در سیم کشی برای خروجی سوکت تلفن، باید جفت دوقلو 22 AWG باشند و سیم‌های هادی مسی عایق پی وی سی باید مورد تایید UL باشند. کابل‌های تلفن باید از نوع چند زوجی باشند.

 

طناب‌های انعطاف‌پذیر در مجموعه تأسیسات الکتریکی ساختمان

 

سیم‌های اتصال کوتاه به لامپ‌ها، بخاری‌های غوطه‌وری و تجهیزات، باید PVC مقاوم در برابر حرارت عایق‌شده با BS 6500 - 1969 با هادی‌های مسی باشند.

 

خروجی، جعبه کششی، جعبههای اتصال و اتصالات در تأسیسات الکتریکی ساختمان

 

هر جعبه خروجی، اتصال یا کششی در سیم کشی باید از نوع، کلاس و ساختار مناسبی باشد که بتواند با شرایط خاص مواجه شود. آن‌ها همچنین باید با مقررات IEE و سایر الزامات صادره از آژانس‌ها، کدها و مقامات فعال در حوزه تأسیسات الکتریکی ساختمان مطابقت داشته باشند.

به طور کلی جعبه‌های خروجی، کششی و اتصالی به شرح زیر است:

  1. خروجی‌های نقاط نور، پریزهای مناسب، پریزهای برق، جعبه‌های سوئیچ، جعبه‌های کششی/جنسی که باید از جنس فولاد گالوانیزه با عمق ۴۶ میلی‌متر باشند و باید دارای شکل و اندازه متناسب با مکان و تاسیسات الکتریکی ساختمان باشند و دارای روکش باشند.
  2. جعبه‌های خروجی در سیم کشی باید در صورت لزوم مجهز به وسایل یا تسمه باشند. تمام جعبه‌های خروجی باید دارای پایانه‌های زمینی برنجی باشند.
  3. همه جعبه‌های اتصال/جعبه‌های کششی باید دارای پوشش‌های مناسب باشند.
  4. جعبه‌های اتصال و خروجی روی سطح در مکان‌های بیرونی باید از فلز چدن با توپی رزوه‎ای باشند.
  5. جعبه‌های داخلی نصب شده روی سطح باید از ورق فولادی و رنگ‌‎آمیزی شده باشند که برای نصب سطح ساخته شده‌اند.

 

کلیدهای روشنایی

 

کلیدها برای استفاده داخلی در سیم کشی، باید برگرفته از الگوی مونتاژ شبکه با واحدهای سوئیچ راکری باشند واحدهایی که برای کار با بارهای القایی مناسب هستند. سوئیچ‌ها باید دارای ۲۰ آمپر باشند.

برای نصب، سطح داخلی کلیدها باید با جعبه فولادی منطبق و با روکش فلزی ارائه شوند.

کلیدهای خارجی باید با فلپ مقاوم در برابر آب و هوا پوشانده شوند.

سوئیچ‌های سیم کشی باید از پلاستیک قالب‌گیری شده سفید، مناسب برای نصب روی سطح باشند و باید با الگوهای منطبق عرضه شوند.

 

پریزهای مناسب

 

برای نصب داخل ساختمان باید پریز 13 A، 3 پین سوئیچ شده استفاده شود.

 

پریزهای تلفن

 

پریزهای تلفن باید برای نصب سطحی یا فلاش، با پریز سوکت استاندارد آمریکایی مطابقت داشته باشند. روکش صفحات سوئیچ باید روکش کروم مات باشد، محدوده MK make ALBANY برای کلیه مناطق خدماتی از جمله توالت، آشپزخانه، اتاق نگهبانی، اتاق پمپ، اتاق برق و غیره رعایت شود و روکش فلزی باید در کارخانه و انبار استفاده شود.

 

واحدهای خار

 

واحدهای خار باید ۲۰ آمپر یا ۴۵ آمپر، نوع سوئیچ DP با لامپ پیلوت باشند. برای نصب، فلاش باید سوئیچ شده و دارای نشانگر نئون و خروجی سیم در صفحه جلویی باشد.

 

سیم کشی مدار شاخه

 

تمام مدارهای انشعاب نهایی در سیم کشی برای روشنایی و وسایل برقی، باید کابل‌‏های تک هادی باشند که در داخل کانال‌ها اجرا می‌‎شوند.

اندازه هادی مدار انشعاب باید مطابق با الزامات مقررات IEE باشد.

 

سوئیچ‌های کنترل

 

در اینجا مهمترین چیزی است که هر برقکار به شما می‌گوید: هرگز، هرگز علائم هشدار دهنده مشکلات در تأسیسات الکتریکی ساختمان را نادیده نگیرید. فرقی نمی‌کند صدای خروج از پریز، سوئیچ چراغی که به شدت داغ می‌شود، یا قطع‌کننده‌ای که ریست نمی‌شود، مهم است که هر مشکلی را جدی بگیرید.

در همین راستا سوئیچ‌های کنترل باید فقط در هادی‌های فاز وصل شوند و زمانی که دستگیره پایین است روشن باشند. کلیدها باید در جعبه‌های فولادی گالوانیزه ثابت شوند.

سیم کشی منبع تغذیه ۲۲۰ ولت (۲۳۰ ولت) باید از هر سیستم ولتاژ متفاوت و سیم کشی روشنایی به طور مجزا جدا باشد.

هر سیم فاز مدار از تابلوهای توزیع باید با یک سیم خنثی جداگانه به همان اندازه سیم مدار دنبال شود.

 

تست سیستم سیم کشی برق در تأسیسات الکتریکی ساختمان

 

کل نصب در سیم کشی باید مطابق با مقررات IEE برای موارد زیر آزمایش شود:

  1. مقاومت عایق
  2. تداوم زمین
  3. قطبیت کلیدهای تک قطبی

به طور کلی از آنجا که خطرات برق عامل اصلی مرگ و میر و صدمات جدی در تأسیسات الکتریکی ساختمان است. مقررات IEE راهنمایی‎‌های عملی را برای کارفرمایان، طراحان، تولیدکنندگان، واردکنندگان، تامین کنندگان (از جمله استخدام کنندگان)، پیمانکاران برق و برق در زمینه حذف یا کاهش خطر برق گرفتگی هر شخصی ارائه می‎‌کند.

گواهی آزمون سیم کشی باید با اجرای استاندارد طبق دستور مهندس ناظر ارائه شود.