اتصالات مورد استفاده در لوله کشی

در تاسیسات مکانیکی ساختمان برای انجام لوله کشی نیازمند اتصالاتی هستیم که برای اهدافی چون انشعاب لوله‌ها، تغییر سایز و یا تغییر مسیر لوله کشی مورد نیاز است. در اینجا به معرفی معروفترین آن‌ها می‌پردازیم.

اتصالات مورد استفاده در لوله کشی

بوشن یکی از اتصالات لوله است که در تاسیسات مکانیکی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. بوشن‌ها حلقه‌هایی هستند که داخل آن‌ها دنده‌ای است و برای اتصال دو لوله از آن استفاده می‌گردد. بوشن‌ها به انواع ساده، روپیچ و تو پیچ و بوشن تبدیل تقسیم بندی می‌شود.

زانویی برای تغییر مسیر لوله‌ها استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارد. زانويي قائم 90 درجه، زانويي 45 درجه، زانويي روپيچ توپيچ 90 درجه، زانویي تبديل

سه راهی و چهار راهی برای انشعاب لوله‌ها است که از نظر درجه زاویه باهم متفاوت است 90 درجه 45 درجه و ...

مغزی قطعه‌ای است که در دو سر خود دنده‌هایی دارد و برای متصل کردن اتصالات به هم و یا برای متصل کردن اتصالات به شیرآلات در تاسیسات مکانیکی ساختمان از آن استفاده می‌شود.

مهره ماسوره از سه قطعه تشکیل شده است که برای اتصال سیستم لوله کشی به دستگاه‌هایی همچون آبگرم‌کن‌ها و یا استفاده در لوله‌های بلند از آن استفاه می‌شود.

تبدیل برای تغییر سایز و قطر لوله‌ها و درپوش برای مسدود کردن انشعابات استفاده می‌شود.

جنس اتصالات لوله کشی در تاسیسات مکانیکی ساختمان باید از چدن، فولاد و فولاد گالوانیزه باشد چرا که در غیر این صورت زنگ زده و می‌پوسید و بدین ترتیب امنیت تاسیسات مکانیکی ساختمان را به خطر می‌اندازد.