ممنوعیت‌های نصب پکیج در ساختمان

پکیج یکی از وسایل گرمایشی است که در طراحی تاسیسات ساختمان امروزه جایگزین موتورخانه‌ها شده است. وظیفه اصلی پکیج تولید گرمایش به منظور گرم نمودن فضا و تولید آب گرم برای شستشو است. بهتر است بدانید، پکیج‌ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند: پیکج‌های دیواری و پکیج‌های زمینی. همچنین لازم است بدانید، در کشور ما بیشتر از پکیج‌های گاز سوز استفاده می‌شود.

در زمان طراحی تاسیسات ساختمان لازم است که به محل نصب پکیج دقت زیادی شود، زیرا برخی از مکان‌ها نصب پکیج ممنوعیت دارد.


ممنوعیت‌های نصب پکیج

 

۱- ساختمان‌هایی با متراژ کمتر از ۶۰ متر مربع

 

دقت شود، اگر طراحی تاسیسات ساختمان که متراژی کمتر از ۶۰ متر مربع را دارد، انجام می‌دهید، نمی‌توان برای آن ساختمان پکیج انتخاب نمود، زیرا ممکن است سیستم پکیج دارای عملیات احتراق کاملی نباشد، در این صورت گاز کربن دی‌اکسید تولید می‌شود و در ساختمان‌های متراژ پایین راه‌های خروج گاز از ساختمان محدود خواهد بود. اما لازم است بدانید، هیچ راهی به جز استفاده از پیکج وجود ندارد، لازم است به موارد زیر را در نظر بگیرید:

• حتما از دودکش دو جداره برای خارج کردن دود حاصل از سوختن استفاده شود. زیرا دودکش‌های دو جداره کمک می‌کنند که پکیج برای عملیات سوختن از هوای داخل ساختمان استفاده نکند و از هوای آزاد بیرون استفاده نماید.

• استفاده از یک دریچه هوا جدا برای پکیج تا بدین صورت بتواند اکسیژن مورد نیاز پکیج تامین شود. اما فراموش نکنید، توضیحات لازم درباره استفاده از یک دریچه هوا مجزا را به صاحب خانه بدهید تا در فصل سرد پاییز و زمستان دریچه را مسدود نکند.

• همچنین می‌توانید پکیج را در بالکن یا تراس نصب نمایید. اما به یاد داشته باشید در زمان طراحی تاسیسات ساختمان با متراژهای کمتر از ۶۰ نصب پیکج در بالکن را جزء آخرین انتخاب‌های خود قرار دهید. اگر پکیج را در بالکن و یا تراس نصب نمودید برای آن یک کابین تهیه نمایید تا بدین صورت بتوانید از وزش باد به داخل پکیج جلوگیری کنید.

۲- حمام و زیرزمین

 

 

به دلیل رطوبتی که در حمام و زیر زمین وجود دارد نباید در زمان طراحی تاسیسات ساختمان، حمام و زیرزمین را برای نصب پکیج دیواری و یا زمینی انتخاب نمود.

۳- نصب در مجاورت وسایل سرمایشی و گرمایشی

 

دقت داشته باشید، هیچ‌گاه نباید پکیج را در کنار وسایل گرمایشی همچون اجاق گاز، آبگرمکن و ... و وسایل سرمایشی همچون کولر و ... نصب نمایید.

مهمترین نکات نصب پکیج دیواری

 

 پکیج را بر روی دیواری نصب نمایید که بتواند وزن پکیج را تحمل نماید.

 پکیج باید از دیوار رو به رو حداقل یک متر، از کابینت و یا دیوار کنار آن ۱۵ سانتی‌متر و از کف زمین حدود یک متر فاصله داشته باشد.

 از دودکش مناسب برای تخلیه دود حاصل از احتراق استفاده نمایید. فراموش نکنید قدرت مکش دودکش باید تقریبا زیاد باشد.

 فراموش نکنید، پیش از آن که هرگونه فعالیتی را برای راه‌اندازی پکیج انجام دهید، ابتدا لازم و ضروری است که لوله‌های شوفاژ را به خوبی تمیز نمایید تا هیچ‌گونه آشغالی درون لوله وجود نداشته باشد. زیرا وجود هرگونه آشغالی باعث وارد شدن آن به پمپ می‌شود و گریپاژ صورت می‌گیرد و در نهایت پمپ سیرکولاتور خواهد سوخت.

 در زمان طراحی تاسیسات ساختمان لازم است که مسیر رفت و برگشت لوله‌های پیکج مشخص شود.

 برای نصب آسان‌تر پکیج لازم است، همه‌ی لوله‌های قبل از نصب پکیج به شیرفلکه وصل شود. به یاد داشته باشید، شیر فلکه را برای آب سرد ورودی تنظیم کنید تا دبی آن از ظرفیت پکیج بیشتر نباشد.

 شیر اطمینان را با استفاده از یک شیلنگ خروجی به بیرون از دستگاه هدایت نمایید.

 لازم و ضروری است که از یک فیلتر مناسب در ورودی گاز استفاده شود.

 از یک محافظ الکتریکی برق استاندارد برای محافظت از برد و قطعات الکترونیکی پکیج استفاده نمایید.

 توجه داشته باشید، اگر آب رسوب و املاح زیادی داشته باشد، باید در قسمت ورودی آب از رسوب‌گیر نصب شود.

 استاندارد بودن قطر داخلی لوله‌ها و شلنگ‌ها حائز اهمیت است. قطر استاندارد لوله‌های شوفاژ در مسیر رفت و برگشت ۴/۳ و لوله های آب مصرفی ۲/۱ است.

 با استفاده از پیچ و بست مناسب پکیج را به دیوار نصب نمایید تا وزن پکیج را بتواند تحمل کند.

بنابراین در زمان طراحی تاسیسات ساختمان، اگر می‌خواهید از پکیج استفاده نمایید حتما به نکات بیان شده در این مطلب توجه نمایید.