عوامل اصلی در افزایش قیمت تاسیسات مکانیکی ساختمان

مهندسی مکانیک علمی نسبتا بدون تغییر در 50 سال گذشته بوده است. برعکس، انتخاب تاسیسات مکانیکی ساختمان برای یک مهندس مکانیک، یک هنر کاربردی به عنوان یک علم فناوری است که به شکل روزمره حتی نوسان قیمت در تاسیسات مکانیکی دیده می‌شود. 

عوامل اصلی در افزایش قیمت تاسیسات مکانیکی ساختمان

طی 15 سال گذشته، افزایش شدید نیازهای مشتری مربوط به ملاحظات ارزشمندی مانند زیبایی شناسی، طول عمر، نگهداری و کارایی، پیچیدگی بیشتری را به عوامل تعیین کننده که باید در انتخاب تجهیزات ارزیابی شود، افزوده است. برای ارائه باید حداکثر ارزش را برای مشتریان قائل بود و مهندسان مکانیک باید درک قوی از نیازهای صاحبان و توانایی ارزیابی جنبه‌های کلیدی انتخاب سیستم مکانیکی برای پاسخگویی به این نیاز داشته باشند. به عبارت دیگر، هنر و علم برای تعیین و ارزیابی جنبه‌های کلیدی برای انتخاب تجهیزات مناسب در این علم با هم ترکیب می‌شوند.

عوامل اصلی افزایش قیمت تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

همانطور که در جریان هستید اتفاقاتی که در کشور ما از نظر تحریم‌ها و اثرات آن افتاده است، باعث افزایش قیمت تاسیسات مکانیکی ساختمان شده است. اما در برخی از محصولات این تغییر و افزایش قیمت بسیار شدیدتر بوده است که تاسیسات مکانیکی ساختمان یکی از آن موارد می‌باشد. در ادامه دلایل اصلی افزایش قیمت را به تفکیک برای شما بیان می‌نماییم.

عامل اول: بودجه‌ها با توجه به کار شما از اهميت بالايی برخوردار هستند و مهندسان بايد امکانات و تجهيزات را براي مقابله با هزينه‌هاي اوليه محدود کنند. هزینه کل نصب شامل زمان، مواد، زیرساخت‌ها و هزینه‌های فرصت‌یابی باید ارزیابی شود. این هزینه‌ها با توجه به بازار هرکشور متفاوت است. تورم اولین دلیلی است که باعث می‌شود قیمت تجهیزات ساختمان بالا برود.

عامل دوم: اگر نظارت کافی در عرصه تولید و توزیع تاسیسات مکانیکی ساختمانی وجود نداشته باشد، باعث می‌شود حتی به شکل روندی غیرمنطقی قیمت‌ها افزایش پیدا کند. این عامل نقش پررنگی در گرانی در کشور ما بازی می‌کند چرا که نبود نظارت باعث شده است دست افراد و شرکت برای بالابردن قیمت‌ها باز باشد.

عامل سوم: بالا رفتن نرخ ارز است. هنگامی که محصولی از تاسیسات مکانیکی ساختمانی وارد می‌شود با ارز بالایی وارد شده و یا حتی ممکن است تولیدکنندگان آن محصول قطعه‌ای را وارد کنند که ارز بیشتری را دربر می‌گیرد، بنابراین به تناسب بالا رفتن قیمت ارز قیمت تاسیسات ساختمانی نیز بالا می‌رود. همچنین افزایش قیمت ارز روندی غیر منطقی را طی می‌کند به طوری که بیشتر از 4 برابر رشد داشته است. از آنجایی که مواد اولیه این محصولات از خارج از کشور تامین می‌گردد قیمت‌ها به صورت فزاینده‌ای رشد نمود.

عامل چهارم: تحریم‌ها مستقیما بر قیمت تاسیسات مکانیکی تاثیرگذار است. در جدیدترین تحریم آمریکا صنایع آهن و فولاد ایران را مورد تحریم قرار داده است که باعث افزایش قیمت تاسیسات مکانیکی نیز گردیده است.