شیرآلات مورد استفاده در تاسیسات مکانیکی ساختمان

شیرآلات ساختمان به سه دسته کلی شیرهای برداشت، شیرهای کنترل و شیرهای مسیر تقسیم می شوند.

شیرآلات مورد استفاده در تاسیسات مکانیکی ساختمان

مبحث شیرآلات و اینکه از چه نوع شیرآلاتی باید در تاسیسات مکانیکی ساختمان استفاده کرد، یکی از مباحث مهم است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. به طور کلی در تاسیسات مکانیکی ساختمان از شیرآلات برای کنترل جریان و شدت آب و یا باز و بسته کردن مسیر آب در لوله کشی استفاده می‌شود.

 

سه دسته بندی کلی برای شیرآلات مورد استفاده در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها:

شیرآلات برداشت، شیرآلات کنترل و شیرآلات مسیر

 

1- شیرهای برداشت چهار مدل دارند:

شیرهای ساده تکی که از جنس برنج هستند و مدل‌های اصلی آن‌ها شیرهای کرمه دنباله کوتاه و دنباله بلند هستند و قسمت سر آن‌ها معمولی و سرشلنگی هستند.

شیرهای مخلوط همان شیرهایی هستند که در خانه‌هایمان از آن‌ها استفاده می‌کنیم و برای مخلوط کردن آب سرد و گرم و رسیدن به دمای مورد نیاز استفاده می‌شوند. این نوع شیر نیز انواع و اشکال مختلفی دارد.

شیرهای پیسوار که در روشویی و ظرفشویی از آن‌ها استفاده می‌شود. در تاسیسات مکانیکی ساختمان ارتباط آب گرم و سرد با سیستم لوله کشی را امکان پذیر می‌کند.

شیرهای فشاری یا شیرهای شست و شو برای تخلیه فاضلاب و شست و شوی توالت از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

2- شیرهای مسیر که در مسیر سیستم لوله کشی در تاسیسات مکانیکی ساختمان تعبیه شده و شدت، جریان، باز و بسته کردن لوله را می توان توسط آن‌ها کنترل کرد. مانند شیر فلکه، شیر یک طرفه و ...

 

3- شیرهای ایمنی نیز به دو صورت هستند: شیرهای اطمینان و شیرهای شناور

شیرهای اطمینان که برای مثال بر روی آبگرمکن‌ها و برای کنترل فشار و حرارت، نصب می‌شود. در مواقع خطر به طور اتوماتیک باز شده و حرارت یا فشار اضافی را تخلیه می‌کند.

شیرهای شناور هم در مخازن آب، سطح آب را نشان می‌دهند. در تاسیسات مکانیکی ساختمان در سیستم‌های گرمایشی، کولرهای آبی، مخرن‌های ذخیره و آب و ... از آن استفاده می‌شود.