حرارت مرکزی با آب گرم

در تاسیسات مکانیکی ساختمان، یکی از انواع سیستم‌های گرمایشی، حرارات مرکزی با آب گرم است که در شیوه‌ای بسیار متداول است که در تاسیسات ساختمان‌های زیادی از آناستفاده می‌شود.

حرارت مرکزی با آب گرم

حرارت مرکزی با آب گرم در تاسیات مکانیکی ساختمان

در این مدل ابتدا آب در دیگ گرم می‌شود سپس توسط پمپ و لوله‌ها به دستگاه‌های پخش کننده گرما که در جاهای مختلف ساختمان نصب شده، منتقل می‌شود. بدین ترتیب آب گرم، حرارت خود را به محیط می‌دهد و محیط ساختمان را گرم می‌کند. آب گرم وقتی حرارت را به محیط می‌دهد، برای گرم شدن مجدد، توسط لوله دیگری دوباره به دیگ آب فرستاده می‌شود. این جریان همواره تکرار می‌شود تا زمانی که دستگاه را خاموش کنیم.

دستگاه‌هایی که در این روش برای پخش گرما در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها استفاده می‌شوند، رادیاتورها، فن کوئل‌ها و یا یونیت هیترها هستند که در شکل‌های گوناگون و با جنس‌های مختلف فولادی، چدنی و یا آلومینیومی در بازار وجود دارد.

در هنگام اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان، رادیاتورها را عموما در محل‌هایی که تلفات گرما بیشتر است، نصب می‌کنند، برای مثال زیر پنجره یا در کنار درب ورودی. رادیاتورها دااری پره‌هایی هستند که آب گرم داخل آن جریان می‌یابد ، سپس حرارت خود را به محیط داده و خنک می‌شوند. در نهایت آب خنک شده توسط لوله‌ای که در پایین رادیاتور تعبیه شده، دوباره به دیگ آب گرم بر می‌گردد.

فن کوئل‌ها هم برای سرمایش و هم گرمایش استفاده می‌شوند که همانند رادیاتورها، آب گرم وارد کوئل‌های پرده دار می‌شود سپس هوای گرم توسط ونتیلاتور مکیده می‌شود و با فشار از فیلتر عبور کرده و هوای اتاق را گرم یا سرد می‌کند.