تاسیسات مکانیکی ساختمان

تاسیسات مکانیکی ساختمان به معنای مهندسی کل سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی یک ساختمان است به گونه‌ای است که رفاه، امنیت و آسایش ساکنین آن ساختمان به بهترین نحو مهیا شود.

تاسیسات مکانیکی ساختمان

انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان و فعالیت هایی که انجام می‌شود شامل موارد زیر است:

 

نصب، اجرا و پشتیبانی سیستم های سرمایشی و سیستم های گرمایشی (چیلر، دیگ‌های بخار، فن کویل و ...)

سیستم آب و فاضلاب، لوله کشی و پمپ کشی

تاسیسات مربوط به تهویه هوای مطبوع

سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق

تاسیسات استخر و آبرسانی

تاسیسات گاز رسانی

آسانسور و پله برقی

و بخش تاسیسات الکتریکی ساختمان فعالیت‌هایی همچون سیستم‌های برق‌کشی و سیم‌کشی، آنتن مرکزی، خطوط تلفن و شبکه‌های اینترنت، سیستم اعلام حریق و… را شامل می‌شود.

تاسیسات مکانیکی ساختمان برای ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، دانشگاه‎ها و… مورد نیاز است و با توجه به نیاز روزافزون مردم به تامین آسایش و راحتی، امروزه بسیار مورد توجه واقع شده و نیازمند تخصص و تجربه می‌باشد.

تاسیسات مکانیکی یک ساختمان می‌تواند تمام مراحل از تحقیق و توسعه، مشاوره، طراحی و اجرا گرفته تا پشتیبانی و نگهداری از تاسیسات را شامل شود.

 

مراحل انجام تاسیسات مکانیکی ساختمان:

 • طراحی و اجرای با کیفیت و مقرون به صرفه برای تامین امنیت و اعتماد در اجرای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان
 • تحقیق و بررسی درباره ویژگی‌های مورد نیاز پروژه و مشورت با همکاران و متخصصین سایر رشته‌های مهندسی
 • طراحی پروژه و ارزیابی و آزمون و خطای آن
 • اطمینان از قابلیت اعتماد و امنیت پروژه طراحی شده
 • استفاده از مدل‌های ریاضی و طراحی به کمک کامپیوتر
 • ارتباط با پیمانکاران و تامین کنندگان تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان و کار با متخصصین دیگر 
 • برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه با استفاده از قواعد و تکنولوژی‌های مهندسی
 • توجه به موضوعاتی همچون قیمت، ایمنی و محدودیت‌های زمانی
 • نظارت و راه اندازی سیستم‌ها و پشتیبانی فنی و نگهداری از تاسیسات مکانیکی و الکتریکی ساختمان بعد از پایان کار

 

اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

 اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

شرکت‌های متخصص در اجرای تاسیسات ساختمان به وسلیه‌ی برقرای ارتباط نزدیک با توسعه‌دهندگان، صاحبان و کاربران، با اشراف کامل به اهداف ساخت ساختمان‌ها، به اجرای خدمات خود می‌پردازند. دانش مهندسی برای تاسیسات مکانیکی ساختمان در نهایت باعث ساخت و اجرای ساختمان‌های جذاب، سازگار با محیط زیست، دارای امنیت و با کارایی بالا برای ساکنین آن می‌شود. دانش تاسیسات مکانیکی ساختمان بخش اجرایی تاسیسات را قادر می‌سازد تا در تمام بخش‌های ساختمان، از محیط‌های اداری پیچیده و مراکز خرده‌فروشی، تا موزه‌ها و موسسات آموزشی و از توسعه پروژه‌های مسکونی تا آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقی، فعالیت کند.

برای اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان نیاز است تا در هر بخش، از متخصصین آن زمینه کمک گرفت، بنابراین می‌توان گفت که تخصص مهندسی مکانیک ساختمان هر جنبه از مهندسی MEP را پوشش می‌دهد.

متخصصین و مهندسین برق، تجزیه و تحلیل مصرف انرژی، تاسیسات برق و سیستم‌های قدرتی و طراحی شبکه‌های انعطاف پذیر را به عهده دارد.

مهندسی مکانیکی جنبه مهمی از ارائه یکپارچه خدمات از قبیل گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع HVAC، مدل‌سازی دینامیکی سیال محاسباتی CFD، سیستم‌های بارگیری و دفع زباله، کنترل محیطی، سیستم‌های کنترل و اتوماسیون ساختمان، برنامه ریزی انرژی و فیلتراسیون هوا را مورد هدف قرار می‌دهد.

مهندسین مکانیک ساختمان در طراحی سیستم‌های گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع، HVAC-R، حفاظت از آتش و کاهش نویز برای ساختمان‌ها آموزش دیده‌اند. آن‌ها همچنین به طور کامل با حفظ یکپارچگی مطلوب چنین سیستم‌هایی با طراحی معماری، ساختاری و الکتریکی ارتباط دارند. متخصصین اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان از تکنیک‌های تحلیلی و عددی مدرن برای پیش بینی نوسانات حرارتی و ارزیابی ویژگی‌های عملیاتی سیستم‌های مکانیکی برای بهینه سازی (به حداقل رساندن) نیازهای استفاده از فضای مصرف بر اساس مصرف انرژی استفاده می‌کنند. تجزیه و تحلیل و طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان مبتنی بر اصول اساسی علوم حرارتی و مایعات است که یک جزء ضروری از آموزش مهندسین است.

 

برخی از خدماتی که در اجرای تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها ارائه می‌شود شامل موارد زیر می‌شود:

 • تهویه مطبوع
 • راه حل های ایمنی آتش
 • لوله‌کشی
 • سیستم‌های PVDF
 • سیستم لوله‌کشی و لوله‌های پلی پروپیلن
 • لوله‌های تصفیه اسید و سیستم‌های خنثی‌سازی
 • خدمات بهداشتی
 • اکسید کننده‌های حرارتی
 • سوزاننده‌های VOC
 • سیستم‌های مدیریت زباله

در حال حاضر انواع مختلفی از تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، سه نوع تاسیسات برای اکثر پروژه‌های طراحی مکانیکی در ساخت و سازهای چندتایی و تجاری مطرح می‌شود:

این سیستم‌ها برای حفظ درجه حرارت و رطوبت در محدوده‌ای که راحتی و سلامت را فراهم می‌کند، با هم تعامل دارند. تهویه مکانیکی همچنین تضمین می‌کند که هوای تازه کافی برای حفظ غلظت آلاینده در سطوح پایین و ایمن عرضه می‌شود. تاسیسات مکانیکی در بهترین حالت زمانی کار می‌کنند که ظرفیت تجهیزات مناسب باشد. بر خلاف باور عمومی، استفاده بیش از اندازه از تجهیزات مهندسی منجر به پیامدهای منفی بسیاری می‌شود. به عنوان مثال، چیلرهای بزرگ و دیگ‌های بخار به سرعت در حال چرخش هستند و نوسانات دما را ایجاد می‌کنند.

یکی دیگر از نتایج استفاده بی‌اندازه از تجهیزات مهندسی در سیستم‌های مکانیکی، کنترل ضعیف رطوبت در محیط است. مهندسین اجرای تاسیسات مکانیکی توصیه می‌کنند رطوبت نسبی محیط را بین 30٪ تا 60٪ حفظ کنید تا فضای داخل ساختمان را به طور مطلوب نگه دارید و در صورتی که رطوبت برای مدت زمان طولانی خارج از این محدوده باشد، عملکرد شما منفی است. به عنوان مثال، رطوبت کم می‌تواند سلامت تنفسی ساکنین را تحریک کند، چرا که رطوبت بالا رشد باکتری‌ها را تحریک می‌کند.

اجرای سیستم‌های تهویه مطبوع در ساختمان‌ها، نیاز به همکاری نزدیک بین مهندسان مکانیک و الکتریکی در طول فرایند طراحی دارند. مهندسان مکانیک بارهای گرمایشی و خنک‌کننده را برای تعیین ظرفیت تجهیزات محاسبه می‌کنند، در حالی که مهندسان برق، مدارهای الکتریکی و اقدامات حفاظتی را طراحی می‌کنند که این تجهیزات را قادر می‌سازد به طور مداوم کار کنند. در NYC، تنها کوره و دیگ‌های بخار از سوخت‌های فسیلی به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کنند و سیستم‌های تهویه مطبوع، چیلرها، سیستم‌های حمل و نقل هوایی و پمپ‌های هیدرولیکی در اکثر موارد با برق کار می‌کنند.

 

تاسیسات الکتریکی ساختمان

تأسیسات برق و مکانیکی، ستون فقرات هر ساختمان مدرن است. هنگام ایجاد یک پروژه جدید، باید بتوانید اطمینان حاصل کنید که زیرساخت‌های حیاتی در قلب سازه‌ی شما مقرون به صرفه، قابل اعتماد و مطمئن خواهند بود. تأخیر و خطا در هنگام اجرا و نصب تاسیسات برقی و مکانیکی و یا صرفا عدم اطلاع دقیق در مورد گزینه‌های موجود، می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. به همین دلیل غلبه بر چالش‌هایی همانند افزایش هزینه‌های انرژی و یا رعایت استانداردهای جدید سختگیرانه برای افزایش سرمایه گذاری در بازارها، که صنعت ساختمان‌سازی همواره با آن‌ها مواجه است، نیازمند یک شراکت است که اقدامات نوآورانه، پایدار و ناهموار را در بر می‌گیرد که منجر به تغییر اولویت‌های جهانی، مقررات و نیازهای مصرف کننده می‌شود.

 

اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان 

اجرای تاسیسات الکتریکی

طی سالین گذشته، مهندسین ساختمان تجربه و دانش خود را برای مقابله با سخت‌ترین پروژه‌های مهندسی برق به دست آورده اند. در اینجا فقط برخی از خدمات مهندسی الکتریکی که در ساختمان‌ها اجرا می‌شود را به شما ارائه می‌دهیم:

 • تاسیسات کامل روشنایی
 • سیستم‌های کنترل
 • سیستم‌های مدیریت ساختمان
 • خدمات کالیبراسیون
 • طراحی و نصب کابل کشی
 • کابل کشی شبکه و فیبر نوری
 • سیستم های یو پی اس و ژنراتور ها
 • خودکارسازی فرایند
 • MV / HV ترانسفورماتور
 • طراحی، نصب، آزمایش و تعمیر و نگهداری LV، MV & HV
 • خدمات ابزار دقیق

در ساختمان‌های بلند، یکی از چالش‌های اصلی در طراحی تاسیسات الکتریکی و برق، تعیین مسیرهای بهینه برای کانال و سیم‌کشی است. با این وجود، طراحی و اجرای تاسیسات الکتریکی، انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به سیستم‌های مکانیکی دارد، چرا که مدارهای الکتریکی نیاز به فضای بسیار کمتری دارند و می‌توانند به‌راحتی در اطراف موانع حرکت کنند.

با کمک نرم‌افزار طراحی MEP، می‌توان کانال‌ها و سیم‌کشی‌ها را با به حداقل رساندن طول کل مدار و اجتناب از مناقشات محل با نصب و راه‌اندازی مکانیکی و لوله کشی، اجرا کرد. نصب و راه‌اندازی سیستم الکتریکی روشنایی در اکثر ساختمان‌های NYC با بالاترین میزان مصرف انرژی مواجه است و شرکت‌های مشاوره مهندسی اغلب چراغ‌های LED را به این دلیل پیشنهاد می‌کنند. درحال حاضر بسیاری از بسته‌های نرم‌افزاری طراحی MEP قادر به شبیه‌سازی نور به منظور تعیین تعداد مطلوب وسایل و مکان‌های آن‌ها هستند.

 

اجرای تاسیسات لوله کشی

متخصصان اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان همچنین بر این باورند که مهندسی لوله‌کشی برای حفظ سلامت عمومی بسیار ضروری است و راه‌حل‌های متنوعی برای طراحی سیستم‌های آب آشامیدنی در ساختمان‌های بلند تا سیستم‌های درجه‌بندی آب برای تزریق و سیستم‌های گاز بیمارستان‌ها و سیستم‌های درمان و جمع‌آوری زباله ساختمان ارائه می‌دهد. نصب و راه اندازی تاسیسات لوله‌کشی مورد نیاز تخصص فنی مختلف است. درست همانند تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، تاسیسات لوله‌کشی نیز، نیاز به راه اندازی خطوط پیچیده لوله‌کشی است. نرم افزار طراحی MEP به طور گسترده‌ای توسط شرکت‌های مهندسی برای ساده‌سازی روند استفاده می‌شود.

نصب و راه‌اندازی لوله‌کشی در سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی در بسیاری از نقاط، با اهمیت همکاری تیم‌های طراحی ارتباط برقرار می‌کند. ساختمان‌های بلند به طور معمول نیاز به پمپ‌های تقویت کننده آب دارند که با برق کار می‌کنند. سیستم‌های آب گرم خانگی به طور معمول حرارت خود را از طریق یکی از تنظیمات زیر دریافت می‌کنند: یک دیگ بخار اختصاصی، یک مبدل حرارتی متصل به دیگ بخار فضا، یا یک بخاری برقی (یک گرماگر معمولی یا یک پمپ گرما).