نحوه عملکرد آسانسور خودرو

آسانسور خودرو که با نام جک بالا برنده اتومبیل نیز شناخته می‌شود. این آسانسورها نوعی لیفتراک منحصر به فرد است که اتومبیل را در طول ارتفاع سازه بالا می‌برد. این لیفتراک‌ها برای بالا بردن خودرو به همراه سرنشینان یا بدون سرنشین، از طبقه‌ای به طبقه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. طراحی این لیفتراک‌ها بسیار ساده بوده و از مقاومت بالایی برخوردار است.

این آسانسورها به سادگی امکان ورود و خروج خودرو را ممکن کرده‌اند. آسانسور خودرو در حالت کلی تمام ویژگی‌های یک آسانسور متعارف را در خود دارد. اما از جزئیات کمتری در طراحی برخوردار است.

نحوه عملکرد آسانسور خودرو

طرز کار آسانسور خودرو

معروف‌ترین و محبوب‌ترین مدل آسانسور خودرو، آسانسورهای هیدرولیک هستند. این آسانسورها با استفاده از قانون پاسکال، خودرو را به طبقات بالاتر منتقل می‌کنند. روش کار به این صورت است که با اعمال فشار روی مایع موجود در پیستون‌ها، بدون اینکه تغییری در حجم مایع به وجود آید، به سیلندر دیگری انتقال داده می‌شود. مایع پس از انتقال از پیستون اولیه به سیلندر دیگری هدایت می‌شود.

این مخزن با دیوارهای مقاوم و تغییرناپذیر خود فشار به وجود آمده را از تنها خروجی ممکن در پیستون خارج می‌کند.

در آسانسورهایی که به واسطه نیروی هیدرولیک به کار خود ادامه می‌دهند، یک پیستون محرک وجود دارد. این پیستون در محل خروج فشار قرار گرفته است. این پیستون اندازه‌ای کوچک‌تر از پیستون محرک دارد. فشار موجود در محل حرکت پیستون‌ها کمتر است. با این وجود، مسافتی که آسانسور طی خواهد کرد بر اساس میزان مایع باقی‌مانده در پیستون مشخص می شود. به این ترتیب، برای بالا بردن یک شئ بسیار سنگین، فشار زیادی را در سیستم به جریان در می‌آورد.

اجزای تشکیل دهنده آسانسور خودرو

آسانسور خودرو از بخش‌های مکانیکی متفاوتی تشکیل شده است. علاوه بر این قسمت‌های الکترونیکی نیز در آسانسورهای متفاوت، مشاهده می‌شوند. از این گذشته مکانیزم ایمنی برای عملکرد ایمن آسانسور خودرو در نظر گرفته شده است. نحوه عملکرد بخش مکانیکی در بخش قبلی تشریح شد. همانطور که اشاره کردیم، جک هیدرولیک یا بخش مکانیکی آسانسور وظیفه بالا بردن خودرو را بر عهده دارد.

برای مثال یک جک هیدرولیک تنها از یک بخش تشکیل شده است، از یک جک هیدرولیک بالا برنده آسانسور.

قسمت‌های الکترونیکی موجود در آسانسور تنوع بسیار بالایی دارند. از جمله بخش‌های الکترونیکی موجود در آسانسور خودرو می‌توان به موارد بسیاری اشاره کرد. برای مثال، صفحه کلید و کنترل اصلی آسانسور از جمله قطعات الکترونیکی این لیفتراک به شمار می‌رود. قطعات الکترونیکی برای افزایش راحتی و امنیت جابجایی آسانسور خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آسانسورهای مدرن امروزی، به منظور کاهش میزان خطا و افزایش ایمنی در جابجایی آسانسور از تکنولوژی‌های به روزی بهره برد.

برده‌اند که خطاها و زمان نصب این آسانسورها را به شدت پایین آورده است. از این گذشته، بسیاری از آسانسورها فشار موجود در سیستم را به خوبی مدیریت می‌‎کنند. این آسانسورها از مدارهای پیچیده‌تری بهره می‌برند. به این ترتیب ضریب ایمنی سیستم افزایش پیدا خواهد کرد.

از این‌رو علاوه بر افزایش ایمنی اتومبیل و سرنشینان احتمالی، ایمنی آسانسور نیز تامین می‌شود.

از طرف دیگر، سیستم ایمنی را خواهیم داشت که به عنوان بخشی از قطعات الکترونیکی آسانسور امنیت سیستم را تامین می‌کنند. این سیستم‌ها ضریب ایمنی آسانسور را سنجیده و در مواقعی که آسانسور با خطایی روبرو باشد، دستور توقف آسانسور را صادر می‌کند. به این ترتیب احتمال بروز سوانح احتمالی به شدت کاهش می‌یابد.

انواع بالا برنده های اتوماتیک

با توجه به نوع آسانسور مورد نیاز و فضای موجود، بالابرنده‌های متفاوتی نیز وجود دارند. آسانسور خودروی دارای دو جک تنها برای حمل خودروهای سبک وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. آسانسورهایی که از چهار جک بالابرنده بهره می‌برند نیز برای بالایردن محموله‌های سنگین‌تر، خودروهای سواری شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آسانسورهای بالابرنده به سازندگان اجازه می‌دهند که فضای مورد نیاز خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند. با استفاده از آسانسورهای خودرو نیازی به تعبیه مسیر رفت و آمد و حرکت خودرو وجود ندارد. به این ترتیب، فضاهای بیشتری در اختیار صاحبان ساختمان‌ها قرار داده می‌شود. افراد می‌توانند طراحی سازه خود را با استفاده از این آسانسورها به بهترین شکل ممکن به انجام برسانند به همین دلیل استقبال از این آسانسورها همواره در حال افزایش است.

با توجه به استقبال فراوانی که از این آسانسورها به عمل آمده است، مدل‌های بسیار متنوع نیز در اختیار مشتریان قرار گرفته است. برای مثال نمونه‌هایی از آسانسور خودرو وجود دارند که روی زمین مستقر نیستند. آسانسورهای دیگری نیز در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند که چند وظیفه را به انجام می‌رساند.

استفاده از آسانسور خودرو در تاسیسات ساختمان

آسانسور خودرو تاسیسات ساختمان مزایای بسیاری را برای ساکنان منازل شخصی به ارمغان می‌آورد. در منازل مسکونی نیز می‌توان درست مانند پارکینگ‌های عمومی از مزایای این آسانسورها بهره برد. برای مثال برای پارک خودروهای ساکنان یک مجتمع مسکونی می‌توان از آسانسورهای مخصوص خودرو بهره برد و به این ترتیب خودروی هر واحد به صورت خودکار در جایگاه خود قرار گرفته و به این ترتیب ضمن صرفه‌جویی در فضای مورد استفاده می‌توان از امنیت بالای این سیستم نیز بهره برد.

به این ترتیب تعداد ساختمان‌های ساخته شده در یک مجتمع مسکونی به مراتب بیشتر از گذشته خواهد بود. امروزه، با وجود رشد روز افزون جمعیت، این آسانسورها می‌توانند در تاسیسات ساختمانی به عنوان راهکاری سودمند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرند. از این گذشته این آسانسورها را می‌توان در منازل تک واحدی نیز به کار برد. به این ترتیب خودروی شما با امنیت کامل به محل مورد نظر شما منتقل شده و دیگر نیازی به اتلاف فضا برای ساخت رمپ وجود دارد.

تمام این موارد باعث شده است، هر روزه افراد بیشتری به دنبال استفاده از این آسانسورها باشند. این آسانسورها به عنوان مدرن‌ترین راهکار موجود می‌توانند ضمن فراهم آوردن ایمنی و راحتی فضای بسیاری را نیز در اختیار ساکنان بگذارند.