انواع پمپ

پمپ‌ها همواره یکی از ملزومات در تاسیسات مکانیکی ساختمان برای جابجایی و انتقال آب بوده‌اند. به وسیله پمپ می‌توان آب یا سیالات دیگر را به سمت‌های مختلف هدایت کرد و آن را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال داد.

انواع پمپ

انواع زیادی از پمپ وجود دارد اما هر یک از آن‌ها برای موقعیتی خاص مناسب هستند. پمپ‌های آب باید بر اساس عملکرد، دوام بالا و قیمت مورد ارزیابی قرار گرفته و انتخاب شوند. قدرت و انرژی مورد استفاده در پمپ‌، جنس پمپ متناسب با آب و هوای منطقه‌ای که در آن نصب می‌شود و نوع موتور (برقی ، گازی، گازوئیلی، هیدرولیکی و یا دستی)، از مواردی هستن که باید در انتخاب پمپ مناسب برای تاسیسات مکانیکی به آن‌ها توجه کرد.

آشنایی با انواع پمپ‌ به کاهش هزینه‌های عملیاتی، افزایش دوام پمپ و بازدهی بالای سیستم لوله کشی کمک بسزایی می‌کند.

انواع پمپ

دو دسته عمومی برای پمپ‌های آب وجود دارد: پمپ‌های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز و پمپ‌های جابجایی مثبت. هر دوی این پمپ‌ها هدف انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر را دنبال می‌کنند. این دو نوع پمپ ویژگی‌ها و تنوع‌های زیادی دارند که با توجه به نیازهای خاص هر پروژه انتخاب می‌شوند.

پمپ سانتریفیوژ

اساس کار این نوع از پمپ‌ها استفاده از نیروی گریز از مرکز است. در پمپ‌های سانتریفیوژ از یک پروانه چرخشی برای به حرکت درآوردن آب درون پمپ و تنظیم فشار سیال استفاده می‌شود. با افزایش فشار، سیال از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال می‌یابد. به عبارت دیگر، مایع وارد پروانه پمپ می‌شود، شتاب گرفته و از آن‌جا با فشار وارد سیستم‌های لوله کشی می‌شود. هر نوع مایعاتی می‌تواند توسط پمپ‌های سانتریفیوژ پمپ شود، حتی مایعات چسبناک.

انواع پمپ‌های سانتریفیوژ:

پمپ‌های با مکش انتهایی

پمپ‌های دو مکش

پمپ‌های عمودی چند مرحله‌ای

 پمپ‌های افقی چند مرحله ای

پمپ‌های شناور

پمپ‌های جریان محوری

پمپ‌های احیا کننده

و ...

پمپ‌های جابجایی

پمپ‌هایی هستند که مقدار ثابتی از جریان را از طریق انقباض و انبساط یک دیافراگم انعطاف پذیر، انتقال می‌دهند. انتقال سیال در این نوع پمپ با حرکت رفت و برگشتی یک پیستون انجام می شود. این حرکت سیال را به درون کشیده و با سرعت به خارج از پمپ انتقال می‌دهد. این پمپ‌ها برای صنایعی که با مایعات چسبنده و حساس سروکار دارند، ایده‌آل هستند. این نوع از پمپ‌ها برای هرنوع مصرفی کاربرد دارند و بسیار موثر و کارا هستند.

انواع پمپ‌های جابجایی

پمپ‌های رفت و برگشتی - پیستون، پیستون و دیافراگم

پمپ‌های قدرتی

پمپ‌های بخار

پمپ های چرخشی