جایگاه تاسیسات مکانیکی ساختمان در سازه های مهندسی

تاسیسات مکانیکی ساختمان در ابتدای راه خود درون سازه‌های مهندسی و صنعتی شکل گرفتند. چرا که وسعت ساختمان‌ها و استفاده تخصصی از آنها باعث شد نوع ساخت آنها نیز تغییر نماید. از این رو کارشناسان حوزه تاسیسات نیز به دنبال روش‌های نوین برای بهینه کردن فرآیند مصرف انرژی، به پیشرفت قابل توجهی در این زمینه دست یافتند.

جایگاه تاسیسات مکانیکی ساختمان در سازه های مهندسی

تاسیسات مکانیکی ساختمان در بخش صنعتی هم شامل فضای داخل ساختمان‌ها و هم شامل بخش‌هایی از فضای اطراف آن می‌گردد مانند سیستم‌های آبرسانی محوطه، تولید انرژی روشنایی فضای اطراف و موارد دیگر. در بخش داخلی ساختمان آن سیستم‌های تهویه هوا، سیستم سرمایش و گرمایش، تاسیسات بهداشتی و ... وجود دارند.
یکی از عوامل مهم در افزایش طول عمر هر ساختمان و مدیریت مصرف انرژی، تاسیسات مکانیکی ساختمان است چرا که تاسیسات با کیفیت بالا و مدرن علاوه بر این که باعث افزایش رضایتمندی و آسودگی افراد می‌شود مزایای زیادی در توسعه و ذخایر انرژی آن کشور دارد. اگر تاسیسات بر طبق اصول، مهندسی شود موجب استحکام بالا در ساختمان شده و آسایش افراد را به دنبال خواهد داشت. ایجاد سازه‌های مهندسی مناسب و تست شده توسط مهندسان باعث می‌شود تاسیسات ساختمانی دوام بیشتری داشته و سال‌های سال نیاز به تعمیر نداشته باشد. به طور مثال عامل مهم این روزهای زندگی ماشینی گردش هوای مناسب و با کیفیت در ساختمان‌های بسته می‌باشد. مشکلی که تنها تاسیسات مکانیکی ساختمان قادر به حل آن بوده و هستند.

نقش تاسیسات مکانیک ساختمان در تامین هوای سالم

بسیاری از مردم بیشتر وقت خود را در منزل سپری می‌کنند و ایجاد گردش هوای خوب در ساختمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای ایجاد یک هوای سالم در ساختمان و گردش مناسب آن باید پایانه‌های حرارتی و برودتی را در جای مناسب قرار دهیم که این کار بوسیله مهندسان باید دقیق و حساب شده انجام شود. در شرایط فعلی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی به طور کامل با یکدیگر ادغام شده‌اند و در هر شرایطی بسته به نیاز محیط به شما گرما و سرما هدیه می‌دهند. همچنین به کمک رشد تاسیسات ساختمانی شما تنها با نصب یک سیستم تهویه مطبوع می‌توانید همزمان بخاری–کولر و فن انتقال هوا را در اختیار داشته باشید.

نحوه اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

برای اجرای تاسیسات مکانیکی در یک ساختمان کوچک گرفته تا پروژه‌های عظیم حتما باید از شرکت‌ها و پیمانکارانی که این خدمات را ارائه می‌دهند کمک بگیرید. شرکت‌های پیمانکاری ابتدا نقشه‌ای از زیرساخت‌های تاسیسات و نقاط خروجی آنان برای منزل را طراحی می‌کنند و تمامی متراژها و برآوردهای لازم برای ایجاد ساختمان با تاسیسات مکانیکی خوب را مهیا می‌کنند. البته برای تعیین نقاط خروجی و ورودی تاسیسات مانند محل قرار گیری پکیج‌ها یا فن‌کویل ها سلیقه کارفرما حرف اول را می‌زند. آنچه در تاسیسات مکانیکی ساختمان مهم می‌باشد این است که تمامی عوامل با دقت برآورد شده و مطابق با آن عملیات انجام شود و در صورتی که این موارد رعایت نشود در بلند مدت ساختمان با مشکلات عدیده روبرو خواهد شد.