انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع یا به عبارتی همان کولرهای گازی برای خنک کردن هوا در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها است. این سیستم‌ها باعث کنترل رطوبت داخل ساختمن می‌شود و از مزایای آن‌ها انتخاب درجه دمای مورد نظر و از بین بردن ریز گردها و گاهی باکتری‌های موجود در هوا می‌گردد. این سیستم، دستگاه‌های متنوع دارد که به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

انواع سیستم‌های تهویه مطبوع

تهویه مطبوع پنجره‌ای

یکی از سیستم‌های تهویه هوای مطبوع که در تاسیسات مکانیکی برای خنک کردن دمای تنها یک اتاق استفاده می‌شود، دستگاه تهویه مطبوع پنجره‌ای است. در این سیستم همه اجزا شامل کمپرسور، كندانسور، شیر انبساط، خنک کننده تبخیری و کوئل خنك كننده در یک جعبه قرار می‌گیرد و در داخل دیوار یا قسمتی از پنجره اتاق نصب می‌شود. در این سیستم معمولا باد خنک از قسمتی که داخل اتاق است، وارد شده و باد گرم از قسمت خارج از اتاق، خارج می‌گردد. البته امروزه این سیستم از نظر زیبایی طرفدار زیادی در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها ندارد ولی اگر شما تنها به دنبال خنک کردن یک اتاق هستید این روش می‌تواند روشی مقرون به صرفه‌ باشد.

تهویه مطبوع اسپیلت

سیستم اسپیلت (به معنای دوتکه) شامل دو بخش می‌شود: بخش داخلی و بخش خارجی

بخش خارجی در خارج اتاق نصب می‌شود که اجزای آن شامل کمپرسور، كندانسور، شیر انبساط می‌شوند و بخش داخلی آن شامل خنک کننده تبخیری و فن کوئل خنک کننده می‌باشد که در داخل اتاق نصب می‌شوند. برای این سیستم نیاز نیست که شما شکافی در دیوار ایجاد کنید ندارد و مانند سیستم قبلی فضایی از پنجره ساختمان را نمی‌گیرد.

این سیستم تهویه مطبوع در تاسیسات مکانیکی ساختمان برای خنک کردن یک با دو اتاق و بیشتر در ساختمان هتل‌ها و آپارتمان‌ها استفاده می‌شود.

تهویه مطبوع پکیج

این سیستم برای استفاده در تاسیسات مکانیکی ساختمان هایی استفاده می‌شود که قصد دارید بیشتر از دو اتاق یا فضای بزرگی از خانه یا دفترتان را خنک کنید. این سیستم به دو صورت وجود دارد. در مدل اول همه اجزا مانند کمپرسور، كندانسور (که می‌تواند هم کندانسور آب خنک هم کندانسور هوای خنک)، شیر انبساط، خنک کننده تبخیری و... در یک جعبه قرار می‌گیرند و هوای خنک توسط یک دمنده با ظرفیت بالا پخش می‌شود و از طریق داکت‌هایی که در همه جای ساختمان قرار گرفته است، جریان می‌یابد. در مدل دوم کمپرسور و کندانسور در یک جا در بیرون از ساختمان قرار می‌گیرند و گاز فشرده از طریق واحدهای مجزا که شامل کوئل‌های خنک کننده و شیرهای انبساط می‌شود، وارد اتاق‌های مختلف می‌گردند.

تهویه مطبوع مرکزی

برای استفاده در تاسیسات مکانیکی ساختمان های بزرگ، هتل‌ها، باشگاه‌ها، سینما، تئاتر، کارخانه‌ها و ... استفاده می‌شود. در این ساختمان‌ها اگر بخواهید برای هریک از اتاق‌ها یک فن کوئل بگذارید، از نظر قیمت مقرون به صرفه نیست. برای همین بهتر است در تاسیسات مکانیکی ساختمان های بزرگ از یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی استفاده کرد که شامل یک کمپرسور بزرگ که توانایی تولید صد تن هوا را دارد، می‌شود. خنک کردن سالن‌های بزرگ، مراکز خرید، فضاهای بزرگ، گالری ها و ... حتما با استفاده از سیستم تهویه مطبوع مرکزی امکان‌پذیر است. این نوع از سیستم را می‌توان به صورت‌های مختلف پیاده سازی کرد، فقط باید از قبل، تمام آنچه مورد نیاز است مثل تعداد اتاق‌ها، مساحت و ... را مشخص کرد تا بتوان بهترین نتیجه را گرفت.