چه نوع لوله‌هایی در سیستم‌های لوله‌کشی آب استفاده می‌شوند؟

در این مقاله 4 نوع از متداول‌ترین لوله‌هایی که در تاسیسات مکانیکی ساختمان برای انتقال آب استفاده می‌شوند، معرفی می‌گردند.

چه نوع لوله‌هایی در سیستم‌های لوله‌کشی آب استفاده می‌شوند؟

  • لوله فولادی گالوانیزه:

لوله‌های فولادی گالوانیزه ضخیم و سنگین هستند و رنگ خاکستری و یا نقره‌ای دارند. امروزه استفاده از این نوع لوله‌ها در تاسیسات مکانیکی ساختمان های جدید، زیاد متداول نیست. در تاسیسات ساختمان‌های قدیمی، از لوله‌های فولادی گالوانیزه استفاده می‌شد.

از آنجایی که لوله‌های فولادی گالوانیزه، سنگین هستند، کار با آن‌ها  نسبت به انواع دیگر لوله‌ها، سخت‌تر است. همچنین طول عمر این لوله‌ها محدود است و امکان شکستگی و زنگ زدگی داخل لوله وجود دارد که باعث کاهش فشار آب و انسداد خطوط آبرسانی می‌شود.

  • لوله مسی:

حدود نیم قرن است که استفاده از لوله‌های مسی در تاسیسات مکانیکی ساختمان مرسوم است. لوله‌های مسی به دلیل آنکه قطر کمتری نسبت به لوله‌های فولادی گالوانیزه دارند، معمولا در دیوار‌های باریک‌تر ساختمان استفاده می‌شوند. لوله مسی به خاطر مقاومت، تحمل گرما و طول عمر بالا معروف است. لوله‌های مسی به مرور زمان و به دلیل اکسیداسیون، ممکن است از رنگ مایل به قرمز براق به سبز یا قهوه‌ای تیره، تغییر یابد.

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد استفاده از لوله‌های مسی در تاسیسات مکانیکی ساختمان وجود دارد، اتصالات آن است که ممکن است شامل لحیم کاری با سرب شود. همچنین بازار قیمت مس مدام در حال تغییر و افزایش است و که آن را به گزینه‌ای گران قیمت برای لوله کشی تبدیل می‌کند.

  • لوله PVC:

لوله کلرید پلی وینیل که به PVC معروف است، نیز از حدود نیم قرن است که در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها متداول است. PVC عموما به رنگ سفید است که مارک آن در انتهای لوله، نوع PVC، قطر و تحمل گرمای آن را مشخص می‌کند.

مزیت اصلی PVC این است که با گذر زمان دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی‌شود. در حالی که PVC برای آب داغ زیاد مناسب نیست اما می‌تواند برای سینک‌های خانگی و لوله‌های تخلیه سرویس‌های بهداشتی گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

  • لوله پلی اتیلن کراس لینک (پیوند صلیبی) PEX:

این نوع لوله‌ها نسبت به مدل‌های دیگر جدیدتر هستند. لوله PEX در هر رنگی موجود است اما عموما از لوله قرمز رنگ برای آب داغ و لوله آبی رنگ برای آب سرد استفاده می‌کنند. این لوله‌ها انحنای کوچکی دارند و دلیل آن بسته بندی سیم پیچی است. لوله PEX، همانند PVC، در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم است. اما برخلاف آن برای لوله‌های تخلیه اصلا گزینه مناسبی نیست.

لوله PEX بسیار انعطاف پذیر است و به راحتی نصب می‌گردند. مشکل لوله PEX این است که نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار گیرد و همچنین برخی از اتصالات آن نسبتا گران قیمت هستند.