تاسیسات مکانیکی ساختمان برای فصول گرم و سرد

کاربران امروزی برای گرم کردن و خنک کردن خانه خود چندین گزینه دارند. سوالی که در بحث تاسیسات مکانیکی ساختمان مطرح می‌شود این است که پمپ حرارتی در مقایسه با دستگاه‌های تهویه هوا یکی است؟ خصوصا مدل‌های جدید پمپ حرارتی به بازدهی حرارتی بالاتری در آب و هوای بسیار سرد دست پیدا کرده‌اند.

پمپ حرارتی ممکن است سیستم تهویه مطبوع مناسبی برای شما باشد، به خصوص اگر در منطقه‌ای با آب و هوای معتدل هستید، اما وقتی سیستم‌های تهویه مطبوع با یک دیگ آب گرم برای گرمایش زمستانی کوپل شوند، انتخاب بهتری هستند.

تاسیسات مکانیکی ساختمان برای فصول گرم و سرد

شباهت پمپ حرارتی و دستگاه تهویه هوا

 

 زمانی که به دنبال یک سیستم تاسیسات مکانیکی ساختمان برای خنک کردن خانه خود هستید، پمپ گرمایشی و یا سیستم تهویه هوا این کار را انجام خواهد داد. هر دو سیستم از مبرد متراکم برای دفع گرما از داخل منزل استفاده می‌کنند، به این صورت که هوا با گذر از کویل سرد در واحد تهویه هوا بوده و آن را به خارج سیستم انتقال می‌دهد. پمپ حرارتی و دستگاه‌های تهویه هوا اساسا حرارت را از داخل خانه به یک مکان باز منتقل می‌کنند.

اکثرا تصور می‌شود که کولر خانه را با تولید هوای سرد خنک می‌کند اما حقیقت این است که آن‌ها با جذب کردن حرارت از محوطه خانه، عمل خنک سازی را انجام می‌دهند و آن را به محلی خارج از خانه می‌فرستند. دستگاه تهویه هوا در هنگام کار در حالت خنک‌کننده، گرمای خانه را مانند پمپ حرارتی پمپ می‌کند.

در واقع اگر به واحد خارجی کولر گازی و سیستم پمپ حرارتی در تاسیسات مکانیکی ساختمان نگاه کنید، برای فرد عادی بسیار دشوار خواهد بود که آن‌ها را از هم تفکیک کند. بنابراین، از دیدگاه خنک‌کنندگی، منهای تعدادی جزئیات فنی، پمپ ‌های حرارتی و سیستم‌های تهویه مطبوع، اساسا زمانی هستند که در حالت خنک‌کننده عمل می‌کنند، بدون هیچ تفاوت قابل ‌توجهی در عملکرد، کارایی، یا هزینه‌‌های انرژی.

تفاوت پمپ حرارتی و دستگاه تهویه هوا در تاسیسات ساختمان

 

 برخلاف خنک‌‌سازی یک محیط، گرمایش آن یک داستان کاملا متفاوت در تاسیسات مکانیکی ساختمان دارد. دستگاه‌های تهویه مطبوع، گرما را تامین نمی‌کنند، اما پمپ‌های حرارتی این کار را انجام می‌دهند. به لطف یک شیر معکوس در واحد فضای باز، پمپ حرارتی می‌تواند انرژی گرمایی را از هوای بیرون، حتی در دماهای بسیار پایین هوا جذب کند و گرما را به داخل خانه منتقل کند. یک پمپ حرارتی می‌تواند هم گرم کند و هم خنک کند، درحالیکه یک دستگاه تهویه هوا نمی‌تواند هردو کار را انجام دهد، که تفاوت اصلی بین این دو سیستم تاسیسات مکانیکی ساختمان است.

اگرچه یک پمپ حرارتی وقتی که دمای هوای خارج به زیر دمای انجماد برسد می‌تواند خانه را گرم کند، بازده یک پمپ حرارتی تحت ‌تاثیر قرار می‌گیرد چون واحد به انرژی بیشتری نیاز دارد تا دمای آسایش داخل خانه را حفظ کند. سیستم پمپ حرارتی معمولی دارای یک هیتر الکتریکی کمکی است که به واحد داخلی اضافه می‌شود تا گرمای اضافی را در هنگام افت دمای هوای آزاد تامین کند. با این حال، چون گرمایش جانبی خیلی کارآمد نیست، اضافه شدن یک دیگ آب گرم می‌تواند یک راه‌حل برای این مشکل در سیستم تاسیسات مکانیکی ساختمان باشد.