استفاده از تاسیسات مکانیکی ساختمان در زمان ‌های اوج مصرف

ساعات اوج مصرف و یا ساعات پیک بار به ساعاتی در هر شبانه روز گفته می‌شود که دارای بیشترین مصرف برق (انرژی الکتریکی) است. در ایران بیشترین مصارف در ساعات اولیه شب، نیم ساعت قبل از اذان مغرب تا سه ساعت و نیم بعد از آن است. در روز‌های گرم تابستان ساعاتی از روز که هوا گرم است و تاسیسات سرمایشی با حداکثر توان خود کار می‌کنند و ساعات 12 الی 4 بعد از ظهر نیز ساعات اوج مصرف هستند. 

استفاده از تاسیسات مکانیکی ساختمان در زمان ‌های اوج مصرف

با توجه به پیچیدگی قیمت گذاری انرژی، دو ساختمان مشابه می‌توانند با میزان مصرف برق مشابه صورتحساب‌های مختلفی داشته باشند زیرا کنتورهای جدید میزان مصرف برق در ساعات پیک بار را بیشتر محاسبه می‌کنند. اگر به قبض برق واحدهایی که در یک ساختمان واقع شده‌اند دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که میزان قبض آنان بسیار متفاوت است از این رو تصمیم گرفتیم نکاتی را در این باره مطرح نماییم. در ادامه نکاتی را برای استفاده از تاسیسات مکانیکی ساختمان در زمان اوج مصرف ارائه می‌دهیم.

نکاتی برای استفاده از تاسیسات مکانیکی ساختمان در ساعات اوج مصرف

 

اولین نکته برای کاهش مصرف در ساعات اوج مصرف و یا ساعات پیک بار این است که دمای ترموستات تهویه مطبوع را تا حد امکان درست تنظیم کنیم. دمای مناسب برای تنظیم ترموستات در کولرهای گازی بین ۲۴ و ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. در واقع باید درجه تنظیم دما را بر روی کم‌ترین حالت قرار دهیم چرا که هم در مصرف انرژی صرفه جویی می‌گردد و هم دمای محیط داخل خانه را گرم می‌کند. همچنین اگر سیستم سرمایشی شما توان خنک کردن محیط را ندارند نباید آن‌ها را در حالت حداکثر قرار دهید بلکه بهتر است توان آن‌ها را زیادتر کرده یا دستگاه را نسبت به اندازه محیط خریداری نمایید.

از ترموستات قابل برنامه‌ریزی یا هوشمند برای کاهش مصرف گرمایش یا تهویه مطبوع در ساعات اوج مصرف و یا ساعات پیک بار برای تاسیسات مکانیکی ساختمان استفاده کنید. به خصوص زمانی که کسی در منزل نیست، ترموستات را به گونه‌‌ای برنامه‌ ریزی کنید که ابزار تهویه مطبوع را تا حد امکان به صورت تعلیق دربیاورد و نیم ساعت قبل از ورود شما به منزل شروع به کار کنند. این گزینه را می‌توان بهترین حالت برای مدیریت مصرف انرژی بیان نمود یعنی استفاده حداکثری از ظرفیت در زمان حضور افراد در محیط.

برای کاهش مصرف برق کولرهای آبی در زمان‌های اوج مصرف و یا ساعات پیک بار تا حد امکان از دور کند کولر استفاده کنید. با نصف شدن دور موتور کولر، توان مصرفی کولر تا 75 درصد کاهش می‌‌یابد. هنگام استفاده از کولر یا سیستم سرمایشی، تا حد امکان از لوازم پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرف‌‌شویی و جارو برقی به‌ طور هم‌ زمان به ‌ویژه در ساعات اوج بار استفاده نشود.

با استفاده از نکات گفته شده علاوه بر کاهش مصرف برق در ساعات اوج مصرف تا حد زیادی روی صورت حساب برق مصرفی شما صرفه‌جویی خواهد شد.