در فصل گرما بیشترین فشار بر کدام قسمت از تاسیسات ساختمان است؟

تاسیسات مکانیکی ساختمان مجموعه ‌ای از تجهیزات داخلی هر ساختمانی هستند که در جهت تامین رفاه و آسایش ساکنین این ساختمان‌ ها نصب و راه‌اندازی شده‌اند. هرکدام از این تاسیسات مکانیکی ساختمان دارای عملکرد و کارکرد متفاوتی هستند و وظایف خاصی را بر عهده دارند.

در فصل گرما بیشترین فشار بر کدام قسمت از تاسیسات ساختمان است؟

تاسیسات مکانیکی مجموعه ای از سازه‌‌ها و اجزای تشکیل دهنده ساختار سیستم‌های داخلی ساختمان‌‌ برای بهبود استانداردهای زندگی، تامین آسایش و رفاه ساکنین آن‌ها است. از مهندسی مکانیک به عنوان شاخه‌ای از مهندسی ساختمان نامبرده می‌شود. این‌را می‌توان با سیستم بدن مقایسه کرد. اگر بخواهیم ساختمان و تجهیزات مکانیکی مختلف آن را با بدن انسان مقایسه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که نمای ساختمان مثل پوست بدن، ستون و تیرهای فولادی و بتنی نگهدارنده ساختمان مثل استخوان‌ها و ستون فقرات بدن و تاسیسات مکانیکی ساختمان مثل شریان و رگ ‌های خونی که سرتاسر بدن انسان را فراگرفته است، خواهد بود. 

مهمترین تاسیسات مکانیکی ساختمان برای فصل گرما

یکی از مهمترین تاسیسات مکانیکی ساختمان که وجود آن برای فصل گرما از اهمیت بالایی برخوردار است و در این فصل بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند، دستگاه‌ های تهویه هوای مطبوع هستند. در آب و هوای گرم و مرطوب این دستگاه‌ها کمک زیادی به حفظ کیفیت دیگر تاسیسات مکانیکی ساختمانها می‌کنند. سیستم‌های تهویه مطبوع با ایجاد هوای خنک از گرما و رطوبت دیگر تاسیسات می‌کاهند و بهره‌وری آن‌ها را بالاتر می‌برند.

چرا که تجمع گرما و رطوبت در دراز مدت می‌تواند باعث خرابی و از کار افتادن دیگر تجهیزات مکانیکی ساختمان شود. بنابراین از آنجایی که دستگاه‌های تهویه مطبوع بیشترین فشار را در این شرایط آب و هوایی تحمل می‌کنند باید از بهترین نوع و برند انتخاب شود. انتخاب انواع دستگاه‌های مطبوع بستگی به شرایط جغرافیایی ساختمان مورد نظر دارد.

در مکان‌های گرم و مطبوع باید از برندهای بهتر و با کیفیت‌تر و دستگاه‌های تهویه مطبوع که قیمت بالاتری نسبت به دستگاه‌های معمولی دارند، انتخاب شود.

دستگاه های تهویه مطبوع نباید با سیستم‌های سرمایشی اشتباه گرفته شوند. سیستم سرمایشی نقش خنک کردن دمای هوا را ایفا می‌کنند اما در مورد سیستم تهویه مطبوع که معمولا در ساختمان‌ها و برج‌های با تعداد طبقات بالا استفاده می‌شود هدف افزایش کیفیت هوا می‌باشد.

معمولا در فصل تابستان علاوه بر افزایش دما هوا کیفیت آن نیز بسیار کاهش می‌کند چرا که میکروب‌ها و آلودگی‌های موجود در هوا بیشتر می‌شود. حشرات موذی بیشتر فعالیت می‌کنند. بوی غذا و همچنین عرق بدن انسان همگی مزید برعلت کاهش کیفیت هوا می‌باشند.

تاسیسات مکانیکی ساختمان می‌توانند پاسخگوی نیاز محیط باشند. با افزایش دما معمولا استفاده از برق افزایش پیدا می‌کند و هرساله خاموشی‌‎های زیادی خواهیم داشت. منطقی است که برای هرشرایطی پیش بینی های لازم را داشته باشیم. در ساختمان سازی مدرن مدارک مربوط به تاییدیه ساخت و مجوز نهایی باید بعد از بررسی کامل تاسیسات مکانیکی ساختمان و کیفیت آن‌ها انجام گیرد.