انواع سیستم‌های سرمایشی و تهویه مطبوع

سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع، یا خنک کننده‌های طراحی شده در تاسیسات مکانیکی ساختمان ها، پیچیده‌تر از سیستم‌های گرمایشی و حرارتی هستند. در سیستم های سرمایشی به جای استفاده از انرژی برای ایجاد حرارت و گرما، از انرژی برای خارج کردن گرما استفاده می‌شود. 

انواع سیستم‌های سرمایشی و تهویه مطبوع

شایع‌ترین نوع سیستم تهویه مطبوع در تاسیسات مکانیکی ساختمان با استفاده از یک چرخه کمپرسور (شبیه به مورد استفاده شده در یخچال) کار می‌کنند که برای انتقال گرما از خانه به خارج مورد استفاده قرار می‌گیرد. خانه خود را یک یخچال تصویر کنید. یک کمپرسور در خارج وجود دارد که با یک مایع مخصوص به نام مبرد منجمد پر شده است.

این مایع می‌تواند با انتقال به عقب و جلو بین حالت مایع و گاز تغییر کند و همانطور که تغییر می‌کند، گرما را جذب و یا آزاد می‌کند، به همین دلیل است که از آن برای "انتقال" گرما از یک مکان به مکان دیگر، به عنوان مثال از داخل یخچال و فریزر به خارج استفاده می‌شود. اما این فرایند به این سادگی نیست و در واقع با تمام کنترل‌ها و دریچه‌های درگیر در سیستم بسیار پیچیده‌تر می‌شود، اما اثر آن قابل توجه است. یک سیستم سرمایشی گرما را از یک محل خنک‌تر می‌گیرد و آن را در یک مکان گرمتر، که به نظر می‌رسد شرایط آن علیه قوانین فیزیک است، رها می‌کند. 

انواع سیستم‌های خنک کننده

تهویه مطبوع مرکزی و پمپهای حرارتی

تهویه مطبوع مرکزی و پمپ‌های حرارتی در تاسیسات مکانیکی ساختمان برای خنک کردن کل ساختمان طراحی شده‌اند. درهر سیستم، یک واحد بزرگ کمپرسور در خارج از محدوده فرآیند است؛ به این صورت که یک کویل داخلی پر از مبرد، هوا را خنک می‌کند و سپس هوای خنک از طریق کانال‌ها در سراسر ساختمان پخش می‌شود. عملکرد پمپ‌های حرارتی نیز مانند تهویه مطبوع مرکزی است، به جز اینکه چرخه را معکوس کرده و برای ماه‌های زمستان حرارت ایجاد می‌کنند.

تهویه مطبوع اتاق

سیستم‌های تهویه مطبوع اتاق یکی از سیستم های سرمایشی به کار رفته در تاسیسات مکانیکی ساختمان برای نصب در پنجره‌ها و یا از طریق دیوارها است و عملکرد آن شبیه به عملکرد سایر سیستم‌های سرمایشی است. سیستم تهویه مطبوع اتاق تنها پاسخگوی نیاز به تهویه در محدوده‌ یک اتاق می‌باشد و برای تهویه و خنک سازی کل خانه و یا ساختمان، به تعداد بسیار بیشتری از آن‌ها نیاز است. با این حال این واحد‌های فردی سرمایشی ارزان‌تر از سیستم‌های سرمایشی مرکزی هستند و تهیه آن‌ها برای تجهیز تاسیسات مکانیکی ساختمان مقرون به صرفه تر است.

کولرهای تبخیری

کولرهای تبخیری که گاهی اوقات به عنوان کولرهای خورشیدی نیز شناخته می‌شوند، رواج کمتری نسبت به سیستم‌های تهویه مطبوع فشرده سازی بخار (مبرد) در تاسیسات مکانیکی ساختمان دارند، اما در مناطق بسیار خشک مانند مناطق جنوب غربی، جایگزین پرکاربردی هستند. آن‌ها با مکش هوای تازه از فضای خارج از طریق لایه‌های مرطوب که در آن هوا با تبخیر رطوبت سرد می‌شود، کار می‌کنند. به این ترتیب هوا سردتر می‌شود و در کل فضای خانه پخش می‌شود. کولر تبخیری می‌تواند دمای هوا را تا 30 درجه کاهش دهد. همچنین آن‌ها می‌توانند در تابستان تا 75٪ از هزینه‌های خنک‌سازی را صرفه جویی کنند، زیرا تنها بخشی ازآن‌ها که از برق استفاده می‌کند، فن است. به علاوه، به دلیل اینکه تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها ساده‌تر است، هزینه تعمیر آن نیز کمتر از یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی است.

تهویه مطبوع Ductless مینی اسپلیت

سیستم‌های مینی اسپلیت که در سایر کشورها بسیار محبوب می‌باشند، یکی دیگر از سیستم‌های به کار رفته در تجهیزات سرمایشی و تاسیسات مکانیکی ساختمان است و می‌توانند یک گزینه تکمیلی جذاب برای اتاق‌های اضافی و برای خانه‌های بدون دودکش مانند خانه‌هایی که از سیستم تهویه‌ هیدرولیک استفاده می‌کنند، باشند. مینی اسپلیت‌ها مانند سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی از کمپرسور/ کندانسور خارجی و واحدهای بارگیری در محیط داخلی استفاده می‌کنند. با این تفاوت که هر واحد داخلی به وسیله یک کانال که دارای خطوط قدرت و مبرد است، به واحد فضای باز متصل می‌شود. واحد‌های داخلی معمولا روی دیوار یا سقف نصب می‌شوند. مزیت اصلی یک مینی اسپلیت انعطاف‌پذیری آن در خنک‌سازی اتاق‌ها یا مناطق خاص است. با فراهم آوردن واحدهای اختصاصی برای هر فضا، می‌توان راحت‌تر به نیازهای مختلف اتاق‌ها برای تهویه و خنک‌سازی پاسخ داد.

فن‌آوری Night Breeze

Night Breeze یک فن‌آوری جدید کنترل از راه دور به کارگرفته شده در خانه است که برای صرفه جویی در انرژی در هوای گرم و خشک طراحی شده است. این فن‌آوری در واقع یک فن خنک کننده کامل برای خانه، سیستم سرمایشی و تهویه مطبوع و سیستم گرمایشی غیر‌مستقیم است که تحت کنترل یک سیستم درآمده و یکپارچه شده است.