طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان چگونه انجام می شود؟

در کشورهای صنعتی به دلیل وجود صنایع مختلف به خصوص صنایع تبدیلی و تولیدی که نیازمند شبکه‌ها و تاسیسات مکانیکی پیشرفته هستند، نیاز است تا طراحی‌های دقیقی متناسب با کاربری مجموعه صورت گیرد تا تمامی ابعاد آن را در برگیرد.

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان چگونه انجام می شود؟

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان و اجرای آن برای مجموعه‌های مختلف، متفاوت است و بسته به ویژگی‌ها و کاربرد آن‌ها مثلا مسکونی یا صنعتی بودن، نیازمند مطالعاتی دقیق و حساب شده است. شاید اولین مرحله برای طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان، انتخاب مکانی به عنوان محل تغذیه شبکه یا همان موتورخانه است که نیازمند فضایی مناسب با ابعادی مطلوب و ویژگی‌هایی کاربردی است.

تخمین بار برودتی و حرارتی مجموعه برای انتخاب دستگاه مورد نیاز، از اهمیت بالایی برخودار است، زیرا در صورتی که دستگاه‌ها ناتوان از تامین نیاز مجموعه باشند، هزینه‌ها و دوباره‌کاری‌های عظیمی به مجموعه تحمیل می‌کنند. این کار در گذشته توسط افراد متخصص و با بررسی‌های میدانی صورت می‌گرفت اما امروزه از طریق نرم افزارهای مخصوص، این عمل با سرعت و دقت بالایی صورت می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های مهمی که امروزه در طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان ها اهمیت دارد، میزان صرفه جویی انرژی است، اگر طراح مسائلی مانند شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه و دیگر مسائل را مد نظر خود قرار دهد و در طرح خود اعمال کند می‌تواند از این طریق صرفه‌جویی بسیاری در مجموعه ایجاد کند که سبب کاهش هزینه‌های جاری آن می‌گردد. همچنین به دلیل کاهش بار و فشار به شبکه، عمر آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

توجه به نوع مصالح به کار رفته در ساخت بدنه مجموعه باعث می‌شود تا در نوع شبکه، اتصالات و حتی جنس لوله‌های مورد استفاده در کل تاسیسات ساختمان، بازنگری‌هایی صورت گیرد، برای مثال در بسیاری از صنایع که با مواد شیمیایی و اسیدی در ارتباط هستند در صورت عدم حفاظت از شبکه باعث به‌وجود آمدن پوسیدگی‌هایی در نقاط مختلف آن و آسیب شدید و تحمیل هزینه سنگین به کارفرما می‌شود و یا در ساختمان‌هایی با دیوارها و عایق‌هایی قدیمی به دلیل از بین رفتن مقادیر بسیار انرژی، لازم است تا در بازسازی عایق‌های اطراف شبکه تمهیداتی در نظر گرفت.

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان به دلیل نیاز بسیار به دقت و ظرافت، نیازمند افرادی با تجربه و ترجیحا بومی است زیرا لازم است با تمامی شرایط منطقه کاری آشنا باشند تا ویژگی‌های شبکه به صورتی طرح ریزی شود که بهترین بازده با کم‌ترین هزینه را در برداشته باشد. این مجموعه‌ها به دلیل گستردگی بسیار، مستعد هدر رفت انرژی هستند که پیشنهاد می‌شود در کنار طراحی دقیق، از سیستم‌های هشداردهنده هوشمند جهت کاهش این هدر رفت‌ها استفاده شود.

تاسیسات مکانیکی ساختمان مسکونی معمولا با مشکلات و فرسودگی‌های بیشتری درگیر هستند زیرا معمولا مواد در داخل شبکه کم و با سرعت آهسته‌تری حرکت می‌کنند و رسوب و ته‌نشینی بسیاری در بر دارد که نیاز است به صورت دوره‌ای و مرتب مورد بازدید و سرویس افراد متخصص قرار گیرد.